wtorek, Grudzień 11

Sposoby na kleszcza

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kleszcze są tak małe, że niekiedy trudno je dostrzec. Nie mają żadnych naturalnych wrogów. Mogą pół roku nie jeść, czekając na ofiarę. Potrafią się dobrze regenerować i błyskawicznie dostosowują się do zmian w środowisku. W dodatku mnożą się na potęgę. Najgorsze jednak, że spotkanie z nimi może być śmiertelnie niebezpieczne i to zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Kleszcze są od co najmniej kilku lat postrachem lasów, łąk, parków, a nawet przydomowych ogródków. Na świecie jest ich około 800 gatunków, z czego 21 oznaczono na terenie Polski. Badania naukowe dotyczące tych groźnych pajęczaków prowadzą naukowcy z Samodzielnego Zakładu Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW.

Zadziwiające organizmy

Samica kleszcza składa rocznie 2-5 tys. jaj. Dzięki tak dużej płodności u tych pajęczaków następuje duża zmienność genetyczna sprzyjająca ich szybkiemu przystosowywaniu się do zmian w środowisku. Cykl życiowy trwa w zależności od ilości dostępnego pokarmu, warunków atmosferycznych i kondycji samicy od roku do trzech lat. Wszystkie formy rozwojowe tego pajęczaka (od larwy, przez nimfę po postać dorosłą) żywią się krwią kręgowców. Są niezwykle wytrzymałe – na swoją ofiarę mogą czekać nawet pół roku. Z badań przeprowadzonych w SGGW wynika, że mają one także niezwykłe właściwości regeneracyjne – potrafią odtwarzać uszkodzoną idiosomę (odpowiednik owadziego odwłoka), żyją i żerują nawet z częściowo uszkodzonym aparatem gębowym.

Ponadto kleszcze nie mają żadnych naturalnych wrogów. Nie znamy żadnego pasożyta, który ograniczałby ich populację. Nie stanowią one pokarmu dla innych organizmów. Jedyną przeszkodą w ich rozwoju są mroźne zimy (których w naszym zmieniającym się klimacie coraz mniej) i długotrwałe susze. Wszystko to sprawia, że kleszczy jest coraz więcej i coraz częściej znajdujemy je w naszym bezpośrednim otoczeniu.

Niezwykli łowcy

Niewielkie, zaledwie kilkumilimetrowe pajęczaki potrafią zapolować na dużego zwierza. Jak im się to udaje? Mają niezwykle skuteczny sposób zdobywania żywicieli. Kleszcze bytują na roślinach na wysokości do około 1,5 m. Im wcześniejsze stadium rozwojowe, tym niżej bytuje. Swoje ofiary wypatrują przy pomocy narządu Hallera umiejscowionego na pierwszej parze odnóży. Dzięki zawartym w nim chemoreceptorom kleszcz rozpoznaje po temperaturze i zapachu, kiedy zbliża się do niego jakiś ciepły kręgowiec. Gdy już go sobie znajdzie, wówczas – gdy zwierzę lub człowiek ociera się o miejsce bytowania pajęczaka – szybko przechodzi na organizm swojego nowego żywiciela. Na szczęście nie jest prawdą, że kleszcze spadają z drzew. Nie mają one także skocznych odnóży. Żeby kleszcz mógł zaatakować, ofiara musi podejść naprawdę blisko.

Natura wyposażyła je także w bardzo dobrze zorganizowany aparat gębowy. Posiada on ząbki przypominające piłę tarczową, dzięki którym bardzo skutecznie wpija się w organizm żywiciela. To właśnie dlatego niekiedy tak trudno się go pozbyć. Atakując, za wszelką cenę stara się pozostać niezauważony. Wkłuwając się w ofiarę, wpuszcza antykoagulant, który rozrzedza krew (łatwiej ją kleszczowi pić) oraz substancję znieczulającą, by uśpić czujność układu odpornościowego żywiciela. W ten sposób zaatakowane zwierzę nie czuje, że coś na nim żeruje.

Pokonać wroga

Kleszczy w naszym otoczeniu jest coraz więcej. Co gorsza, coraz częściej są one nosicielami boreliozy. Szacuje się, że na terenie Mazowsza zakażonych tą bakterią jest już 30-40% pajęczaków. Z badań prowadzonych przez naukowców z SGGW wynika, że najwięcej kleszczy z boreliozą w Warszawie jest w Lesie Kabackim i Lesie Bielańskim. W tej sytuacji coraz większego znaczenia nabiera poszukiwanie skutecznych metod ochrony.

Co zrobić, gdy w nasze ciało wpije się kleszcz, gdzie najczęściej można spotkać te groźne pajęczaki i czy wypalanie traw to dobry pomysł na ograniczanie ich populacji?

Jak wyciągnąć kleszcza?

W usuwaniu kleszcza najważniejsze jest, by nie sprowokować go do wymiotów i usunąć w całości (włącznie z narządem gębowym), w przeciwnym razie wzrasta ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobotwórczymi drobnoustrojami. Wbitego w skórę pajęczaka nie wolno smarować żadnym tłuszczem, sokiem z cebuli ani czymkolwiek innym. Trzeba go jak najszybciej usunąć, co jednak może nie być łatwe. Narząd gębowy kleszcza przypomina „piłę tarczową”, a w połączeniu z substancją „cementującą” zaaplikowaną wraz ze śliną może stawiać skuteczny opór przy wyjmowaniu.

Aby pozbyć się pasożyta, chwytamy go tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem wyciągamy w kierunku prostopadłym do miejsca wbicia. Kleszcza nie należy wykręcać, gdyż grozi to ukręceniem i pozostawieniem części jego aparatu gębowego w ciele. Trzeba też uważać, by nie nacisnąć na jego opity odwłok – nie wolno dopuścić, by pajęczak zwrócił zawartość treści pokarmowej. Wtedy ryzyko zakażenia drobnoustrojami znacznie wzrasta.

Ranę dobrze jest przemyć środkiem odkażającym. Trzeba też sprawdzić, czy pasożyt został usunięty w całości. Dobrze przy tym skorzystać ze szkła powiększającego. Jeśli w miejscu ugryzienia widoczne są czarne punkciki, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza.

Czym wyciągnąć kleszcza?

Użycie pęsety do wyciągnięcia tego pajęczaka wymaga pewnych zdolności manualnych. Na szczęście na rynku jest wiele łatwiejszych w obsłudze przyrządów, takich jak szczypce, lasso, pompka czy kleszczołapki. Niektóre z nich będą przydatne także w przypadku zbyt bliskich spotkań z innymi owadami. Można za ich pomocą wyjąć np. żądło osy, pszczoły czy szerszenia. Co będzie najlepsze?

„Dla osób niemających doświadczenia w usuwaniu kleszczy najlepsza będzie działająca na zasadzie podciśnienia pompka lub urządzenie do wymrażania z dołączonymi narzędziami do usunięcia pajęczaka. Zamrażanie jest dobrą alternatywą, ponieważ natychmiastowo blokowane jest zwrócenie treści pokarmowej wraz ze śliną kleszcza. Za pomocą takich narzędzi łatwo wyciągnąć zarówno postać dorosłą, jak i larwę czy nimfę [ wcześniejsze stadia rozwojowe, czyli kleszcze, które optycznie mają mniejsze rozmiary]. Przyrządy tego typu mogą być stosowane na owłosionych częściach ciała” – radzi mgr inż. Ewa Sady.

Co zrobić z wyjętym kleszczem?

Im mocniej opity kleszcz, tym mniej ruchliwy. Na pewno jednak po wyciągnięciu ze skóry podejmie próbę ucieczki. Jak się go pozbyć ostatecznie? Samo zgniecenie kleszcza może być tylko pozornym jego unicestwieniem. Najlepiej przed przystąpieniem do zabiegu przygotować sobie niewielkie naczynie z alkoholem. Wystarczy tu najzwyczajniejszy alkohol 40%, w którym zanurzamy kleszcza od razu po wyjęciu. Po około 40 sekundach będzie martwy. Przez jakiś czas po śmierci może on jeszcze wykonywać mimowolne ruchy. Wynika to ze specyfiki jego układu nerwowego. Sama woda jest mniej skuteczna – pajęczak będzie topił się w niej znacznie dłużej. Nie chodzi tu bynajmniej o względy humanitarne, a o możliwość ucieczki z naczynia – mówi Ewa Sady.

Borelioza bez kleszcza?

Wielu chorych na boreliozę nie przypomina sobie faktu ukłucia przez tego pajęczaka. Nic dziwnego? Boreliozę przenoszą zarówno także kleszczowe larwy i nimfy, które są tak małe, że niekiedy trudno je zobaczyć. Ponadto nie potrzebują one spędzać zbyt dużo czasu ze swoim żywicielem- wszystko jest kwestią osobniczą. Samce żerują znacznie krócej – zaspokajają swój głód i uciekają. Obecności kleszcza możemy niekiedy po prostu nie zauważyć. Chociaż przyjmuję się, że do 12 h od wpicia ryzyko zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami jest stosunkowo niewielkie, nie znaczy, że go nie ma – wszystko zależy od „prawidłowego usunięcia”. W każdym przypadku wystąpienia objawów przypominających boreliozę warto zrobić odpowiednie badania krwi – mówi Ewa Sady.

Wypalanie traw

Czy wypalanie traw jest skuteczną metodą zabezpieczania ludzkich siedlisk przed kleszczami? Jest skuteczne tak samo jak w przypadku pozbycia się innych organizmów żywych, ale nie jest to dobra metoda. W trawie żyje także wiele innych organizmów: bażanty, perliczki, zające, jeże, jaszczurki i wiele gatunków pożytecznych owadów. Przez wypalanie skazujemy na je śmierć w męczarniach. Ponadto wypalanie traw może przerodzić się w niekontrolowane pożary i przyczynić się do wzniecenia ognia w lasach. Żeby zabezpieczyć się przed kleszczami, mamy naprawdę wiele lepszych sposobów. Wypalanie traw można porównać do rzucenia napalmu, który zabija i wrogów, i sprzymierzeńców – twierdzi Ewa Sady.

Siedliska kleszczy

W jakich miejscach istnieje największe prawdopodobieństwo spotkania kleszcza? Pajęczaki te lubią wilgotne i cieniste stanowiska. Nigdy nie zasiedlają całego terenu równomiernie, wybierają miejsca dogodne dla nich. Chętnie bytują na wysokich trawach, na krzewach szczególnie liściastych (leszczyna) oraz miejscach, w których uprzednio stała woda. Niestety, bardzo głodne kleszcze nawet podczas suszy potrafią opuścić komfortowe stanowiska i udać się na polowanie w inne tereny. Proces pierwszego ich wysypu obserwujemy po diapauzie zimowej. Kleszcze perfekcyjnie lokalizują szlaki najczęściej uczęszczane przez kręgowce (zwierzynę dziką i gryzonie) – mówi Ewa Sady.

Żeby zabezpieczyć przed kleszczami własny ogród, trzeba pamiętać o regularnym koszeniu trawy i niedopuszczaniu do powstawania skupisk chwastów. Pomóc może także sadzenie roślin, których zapachów kleszcze nie lubią, jak np. wrotycz czy lawenda. Trzeba jednak mieć świadomość, że wygłodniałych kleszczy te zabiegi wcale nie muszą odstraszyć.

Redakcja: Anna Ziółkowska

Konsultacja merytoryczna: mgr inż. Ewa Sady, Samodzielny Zakład Entomologii Stosowanej Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW

Udostępnij

About Author

84 komentarze

 1. I just want to tell you that I’m all new to blogging and site-building and definitely savored this web blog. Most likely I’m likely to bookmark your site . You really come with awesome articles and reviews. Appreciate it for sharing with us your web page.

 2. hi!,I really like your writing very so much! percentage we be in contact more about your post on AOL? I require an expert in this house to unravel my problem. May be that is you! Looking forward to peer you.

 3. Amongst me and my husband we’ve owned far more MP3 gamers over the many years than I can depend, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so on. But, the previous number of several years I have solved down toward one particular line of players. Why? Simply because I was pleased to come across how well-designed and pleasurable in the direction of use the underappreciated (and broadly mocked) Zunes are.

 4. Great weblog here! Additionally your web site lots up very fast! What host are you using? Can I am getting your affiliate hyperlink to your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 5. Terrific work! This is the type of information that are supposed to be shared across the internet. Shame on the search engines for not positioning this publish upper! Come on over and visit my web site . Thank you =)

 6. Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 7. I like what you guys are up too. Such clever work and reporting! Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my website :).

 8. I really appreciate this post. I¡¦ve been looking everywhere for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

 9. of course like your web site but you have to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the reality then again I will surely come back again.

 10. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 11. I like what you guys are up too. Such intelligent work and reporting! Keep up the excellent works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site 🙂

 12. Good info and right to the point. I don’t know if this is in fact the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to hire some professional writers? Thanks 🙂

 13. I simply wanted to appreciate you yet again. I do not know the things that I could possibly have implemented in the absence of these basics documented by you concerning my subject matter. It truly was a very traumatic difficulty for me personally, nevertheless seeing the very specialized avenue you resolved it made me to weep for joy. Now i am thankful for the guidance and sincerely hope you really know what a powerful job your are doing teaching the others through the use of your site. I am certain you haven’t met any of us.

 14. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is great blog. An excellent read. I will certainly be back.

 15. Concerning me and my spouse we have owned even further MP3 gamers previously mentioned the years than I can count, which includes Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, and so on. But, the previous couple of decades I’ve fixed down in the direction of just one line of players. Why? Since I was satisfied in direction of come across how well-designed and enjoyment to seek the services of the underappreciated (and greatly mocked) Zunes are.

 16. I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 17. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 18. Palms down, Apple’s application shop wins by a mile. It is really a significant decision of all types of programs vs a instead not happy variety of a handful for Zune. Microsoft has packages, primarily within the realm of game titles, but I’m not guaranteed I would need toward bet on the potential if this section is vital to on your own. The iPod is a a great deal improved selection inside that circumstance.

 19. Thanks, I’ve just been searching for info about this topic for a long time and yours is the greatest I have found out till now. However, what concerning the conclusion? Are you positive in regards to the supply?

 20. You actually make it seem really easy together with your presentation however I to find this matter to be really something that I believe I would never understand. It seems too complex and very huge for me. I am looking forward on your next submit, I will try to get the hang of it!

 21. Very well written story. It will be helpful to anybody who employess it, including me. Keep doing what you are doing – can’r wait to read more posts.

 22. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right here. I did however expertise some technical points using this web site, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon..

 23. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this web site. Thank you, I¡¦ll try and check back more often. How frequently you update your website?

 24. I’ve been absent for some time, but now I remember why I used to love this web site. Thanks , I will try and check back more frequently. How frequently you update your web site?

 25. I enjoy, lead to I found exactly what I used to be looking for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 26. of course like your web-site however you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very bothersome to inform the truth nevertheless I’ll definitely come again again.

 27. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays..

 28. Well I sincerely enjoyed studying it. This information offered by you is very helpful for correct planning.

 29. It¡¦s really a nice and helpful piece of information. I¡¦m happy that you shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 30. I do agree with all the concepts you’ve introduced in your post. They’re very convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are too short for newbies. May just you please lengthen them a little from next time? Thanks for the post.

 31. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 32. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!

 33. I genuinely enjoy examining on this website , it holds wonderful articles . „For Brutus is an honourable man So are they all, all honourable men.” by William Shakespeare.

 34. Sorry for the massive evaluate, nonetheless I am extremely loving the new Zune, and assume this, as perfectly as the Fantastic reviews some other All those have penned, will assist yourself make a decision if it’s the instantly preference for on your own.

 35. I really enjoy reading on this internet site , it holds excellent posts . „Words are, of course, the most powerful drug used by mankind.” by Rudyard Kipling.

 36. It is in reality a nice and helpful piece of information. I am satisfied that you simply shared this useful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 37. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 38. Between me and my partner we’ve owned much more MP3 players earlier mentioned the decades than I can count, like Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etcetera. But, the past number of decades I have solved down to one particular line of players. Why? Simply because I was happy to take a look at how well-designed and entertaining to employ the underappreciated (and broadly mocked) Zunes are.

 39. Hello my family member! I wish to say that this article is amazing, nice written and include almost all important infos. I’d like to look more posts like this.

 40. I am very happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 41. wonderful points altogether, you simply won a emblem new reader. What would you recommend about your put up that you just made some days in the past? Any certain?

 42. I believe this internet site holds some rattling superb information for everyone :D. „The public will believe anything, so long as it is not founded on truth.” by Edith Sitwell.

 43. Excellent web site. Lots of useful information here. I am sending it to a few buddies ans also sharing in delicious. And certainly, thank you to your effort!

 44. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely return.

 45. Very interesting topic , thankyou for putting up. „The friendship that can cease has never been real.” by Saint Jerome.

 46. I haven¡¦t checked in here for a while as I thought it was getting boring, but the last few posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 47. Just about all of what you point out happens to be astonishingly accurate and it makes me wonder why I hadn’t looked at this in this light before. Your article truly did turn the light on for me personally as far as this subject matter goes. But there is one position I am not too cozy with and whilst I make an effort to reconcile that with the core theme of the point, allow me see exactly what all the rest of the visitors have to say.Very well done.

 48. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such great info being shared freely out there.

 49. I truly wanted to type a brief remark to be able to say thanks to you for all the fabulous guides you are giving on this site. My extensive internet search has at the end been honored with high-quality facts and strategies to go over with my classmates and friends. I ‚d claim that we site visitors actually are unquestionably fortunate to live in a perfect website with very many wonderful professionals with very beneficial hints. I feel somewhat lucky to have encountered your entire web site and look forward to plenty of more excellent times reading here. Thanks once again for a lot of things.

 50. This is starting to be a little bit added subjective, still I considerably want the Zune Market place. The interface is vibrant, is made up of additional flair, and some awesome characteristics which includes ‚Mixview’ that permit you suddenly look at identical albums, tunes, or other end users very similar to what you happen to be listening toward. Clicking on a single of all those will middle upon that item, and one more established of „neighbors” will come into belief, enabling on your own to navigate over looking into as a result of identical artists, songs, or people. Chatting of buyers, the Zune „Social” is far too best pleasurable, letting you track down other folks with shared preferences and turning out to be good friends with them. On your own then can hear in direction of a playlist manufactured centered upon an amalgamation of what all your close friends are listening towards, which is as well remarkable. All those worried with privacy will be relieved to understand oneself can steer clear of the community versus looking at your person listening patterns if by yourself hence pick.

 51. Fingers down, Apple’s app store wins by way of a mile. It’s a significant preference of all types of applications vs a as a substitute unsatisfied range of a handful for Zune. Microsoft consists of packages, particularly in the realm of online games, still I am not certainly I might want toward wager on the long run if this element is major toward yourself. The iPod is a significantly improved selection within that case.

 52. What i do not realize is in truth how you’re not actually much more well-appreciated than you might be now. You are so intelligent. You recognize thus considerably in the case of this matter, made me for my part consider it from numerous various angles. Its like women and men aren’t interested until it is one thing to do with Lady gaga! Your personal stuffs outstanding. All the time take care of it up!

 53. I’ve learned several important things by means of your post. I will also like to say that there will be a situation that you will apply for a loan and never need a cosigner such as a U.S. Student Support Loan. When you are getting a borrowing arrangement through a common banker then you need to be ready to have a cosigner ready to allow you to. The lenders will certainly base any decision on a few issues but the main one will be your credit rating. There are some lenders that will additionally look at your work history and make up your mind based on that but in almost all cases it will be based on on your credit score.

 54. I’m still learning from you, but I’m trying to reach my goals. I definitely liked reading all that is written on your website.Keep the information coming. I loved it!

 55. Hello my family member! I wish to say that this article is awesome, nice written and include almost all vital infos. I would like to peer more posts like this .

 56. Hello, Neat post. There is an issue with your web site in web explorer, could check this… IE still is the marketplace leader and a huge section of other folks will leave out your magnificent writing due to this problem.

 57. I¡¦ll right away seize your rss as I can’t find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let me recognize so that I may subscribe. Thanks.

 58. The new Zune browser is surprisingly Excellent, nevertheless not as Great as the iPod’s. It works well, however isn’t really as quick as Safari, and consists of a clunkier interface. If on your own sometimes application on taking the internet browser that is not an issue, yet if you might be creating toward read the net alot towards your PMP then the iPod’s more substantial show and superior browser could possibly be major.

 59. Just want to say your article is as amazing. The clarity in your post is just cool and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 60. Great awesome things here. I¡¦m very happy to peer your post. Thanks a lot and i am looking forward to touch you. Will you please drop me a e-mail?

 61. I don’t even know the way I stopped up right here, but I believed this publish was good. I don’t recognize who you might be but certainly you’re going to a well-known blogger if you happen to are not already 😉 Cheers!

 62. I’m just commenting to make you be aware of what a terrific experience my cousin’s girl developed using your site. She noticed lots of details, not to mention what it is like to possess an ideal teaching style to make folks clearly learn about various multifaceted issues. You truly surpassed people’s expectations. Thanks for distributing such essential, healthy, revealing not to mention easy tips about this topic to Evelyn.

 63. I’m very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the random misinformation that’s at the other blogs. Appreciate your sharing this best doc.

 64. Thank you for some other informative website. The place else may I am getting that kind of information written in such a perfect approach? I’ve a undertaking that I’m just now operating on, and I have been on the glance out for such info.

 65. I think this is among the most significant information for me. And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The website style is ideal, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 66. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 67. I’ll right away grasp your rss as I can not to find your email subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly let me realize in order that I may subscribe. Thanks.

 68. I just couldn’t go away your web site before suggesting that I really loved the standard information a person provide on your visitors? Is gonna be again incessantly in order to check out new posts.

Zostaw komentarz