wtorek, Październik 23

Baśniowy świat na Ochocie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Do nietypowego zagospodarowania przestrzeni doszło na Ochocie. Przy ulicy Baśniowej w ubiegłym roku po licznych wichurach Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami był zmuszony wyciąć trzy drzewa, które zagrażały życiu mieszkańców. Prace zostały wykonane w ten sposób, że w pozostawionych konarach można było wyrzeźbić postacie z bajek.

Na popularnym wśród mieszkańców Ochoty tzw. placu Baśniowym (obok ul. Baśniowej) tuż obok placu zabaw zobaczyć można trzy popularne postacie z bajek.

– Gdy dowiedziałam się, że trzy drzewa na placu Baśniowym zostaną wycięte przyszedł mi pomysł do głowy, że szkoda byłoby, aby te drzewa tak zupełnie zniknęły. Pomyślałam, że skoro to plac Baśniowy, to dobrze by było, aby sprawiło to radość dzieciom i przyszedł mi do głowy pomysł, aby pozostawić konary na wysokości 2,5 metra wysokości. Później wystarczyło tylko znaleźć wykonawcę rzeźb. Udało mi się skontaktować z Andrzejem Zawadzkim – „Andre Rzeźbienie Piłą”, który podjął się realizacji projektu – powiedziała Barbara Laszczkowska, inicjatorka przedsięwzięcia. – Docelowo miały być trzy rzeźby: Miś Uszatek, Sowa Gertruda i grzyb, pod którym zaplanowaliśmy krasnoludka, ale niestety okazało się, że drzewo jest do samego końca spróchniałe i ma ogromną dziurę w środku. Zdecydowaliśmy w związku z tym, że ostatnia rzeźba będzie przedstawiała postaci z różnych bajek – dodała działaczka Ochockiej Wspólnoty Samorządowej. 

Dla wykonawcy, Andrzeja Zawadzkiego, nie był to najtrudniejszy projekt: – Z uwagi na narzędzia, piły mechaniczne, które wykorzystuję podczas tworzenia dzieł, jestem w stanie rzeźbić w każdym rodzaju drewna, tym bardziej w tutejszej lipie, która jest miękka.

„Andre” współpracował już wcześniej z cenioną polską reżyserką Agnieszką Holland przy filmie „Pokot”.

Zadowoleni z nowego wyglądu placu są także okoliczni mieszkańcy. – Cieszę się, że akurat u nas powstał taki pomysł. Ulica Baśniowa, plac Baśniowy co innego mogłoby tu powstać? – pyta Pani Jolanta. – Dzieci przychodzące tu na plac zabaw będą jeszcze chętniej się pojawiały. Miś Uszatek wygląda, jak w telewizji. Dla nas troszkę starszych to z jednej strony rzeźba, a z drugiej wspomnienie lat dziecięcych – mówi Pani Anna, mieszkanka ulicy Baśniowej.

Wydaje się zatem, że pomysłodawczyni akcji wpadła na doskonały pomysł, aby nie tylko zagospodarować teren placu, ale i przyciągnąć na Ochotę mieszkańców innych części Warszawy, by mogli zobaczyć tą niezwykłą twórczość. 

Marcin Kalicki

Udostępnij

About Author

3 komentarze

  1. 不要再害怕彩色眼線 其實它真的超美 這個春天就放膽畫上彩色吧! Marie Claire (HK) Edition 這一開季太多牌子推出彩色眼線筆,就知道黑色眼線並不再是必然。不想一步登步,就把它們放在下眼線位置,低調卻帶有小心機的造型。怕畫整條太過誇張,也可只畫後面1/3位置並加以延長。 Lunas

  2. 除皺特點 純度高,效果好 見效迅速,無創無痛 安全精準,表情自然 唯一在臨床有20多年的注射材料,全球超過11000000人使用 適用範圍 魚尾紋、額頭紋、眉間紋、鼻紋和頸部皺紋都可以祛除; 最適合於早期的、不太明顯的皺紋 不須使用任何的鎮靜劑或局部麻醉劑,且Botox除皺治療後可立即繼續進行正常的活動。 Botox除皺可以利用午休時間約診即可,完全不影響工作的安排。BOTOX肉毒桿菌素是一種高度純化的蛋白質,經過注射之後,能夠使導致動態皺紋的肌肉得到放鬆,它能夠阻斷導致肌肉收縮的神經細胞,使面部線條變得平滑並防止新皺紋形成。全球銷量第一品牌 在中國唯一獲得SFDA、FDA批准用於醫療美容的肉毒桿菌素 唯一一個擁有40年安全記錄的肉毒桿菌素 在70個國家獲得批准使用 BOTOX肉毒杆菌素

Zostaw komentarz