niedziela, Wrzesień 27

Profilaktycznie z Gladiatorem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Choroba nowotworowa prostaty ma to do siebie, że rozwija się bezobjawowo nawet przez około 10 lat. Zdiagnozowanie nowotworu w początkowej fazie rozwoju pozwala na pokonanie choroby bezpowrotnie.

Działalność Stowarzyszenia Gladiator, jednej z najstarszych organizacji pacjenckich w Polsce, która bezustannie i niestrudzenie upowszechnia wiedzę o nowotworach prostaty, nerki, narządów płciowych oraz pęcherza moczowego, można podsumować wprost: setki odebranych telefonów od pacjentów z całego kraju, regularne rozmowy i spotkania edukacyjne. Pozostawanie w stałym kontakcie z kluczowymi ekspertami i przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, współpraca z wolontariuszami oraz samorządami w Warszawie i w każdym regionie Polski.

Organizacja została również doceniona w dzielnicy, w której koncentruje się intensywna działalność stowarzyszenia oraz w której znajduje się jego siedziba – na Bielanach. Została ona odznaczona statuetką „Przyjaciela Wolontariatu” podczas Gali Wolontariatu w Urzędzie Dzielnicy Bielany. Działalność stowarzyszenia koncentruje się na pomocy pacjentom, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową oraz akcjach promujących profilaktykę, szerzących wiedzę o chorobach, coraz częściej nas – niestety – dotykających. Nowotwory złośliwe układu moczowo-płciowego obejmują grupę kilku jednostek chorobowych, w których wyróżnia się m.in.: raka nerki, pęcherza moczowego, jądra oraz prostaty. Według specjalistów to grupa nowotworów stwarzająca największe trudności diagnostyczne. Rozpoznawana jest zwykle z dużym opóźnieniem zazwyczaj w stopniu zaawansowanym niepozwalającym na skuteczne leczenie operacyjne. Właśnie o tych pacjentów walczy Stowarzyszenie Gladiator.

„Od 15 lat występujemy w imieniu mężczyzn dotkniętych nowotworem prostaty, nerki, jądra czy pęcherza moczowego. Staramy się być dla nich zarówno wsparciem w chorobie, jak też drogowskazem do dalszych działań. Edukujemy tak naszych pacjentów, jak i nas samych, aby być na bieżąco z najnowszymi doniesieniami ze świata. Naszym przesłaniem jest upowszechnianie wiedzy, że wczesne ujawnianie zmian chorobowych w obrębie układu moczowo-płciowego i zastosowanie niezbędnego leczenia w konsekwencji daje możliwość pokonania choroby, a my jesteśmy po to, aby mężczyźni w końcu to uwierzyli! – podkreślają członkowie Głównego Zarządu Stowarzyszenia Gladiator.

Wszystkie nasze działania edukacyjne ukierunkowane są na to, by każdy mężczyzna po 40.  roku życia zgłosił się do urologa i wykonał zalecone badania. Choroba nowotworowa prostaty ma to do siebie, że rozwija się bezobjawowo nawet przez około 10 lat. Zdiagnozowanie nowotworu w początkowej fazie rozwoju pozwala na pokonanie choroby bezpowrotnie. Wczesna i precyzyjna diagnostyka bardzo dokładnie pomaga określić początkowy stan zaawansowania choroby. Dlatego od wielu lat apelujemy, by nie odkładać wizyty u urologa. Jeśli mężczyzna ma wątpliwości, czy w ogóle powinien pójść do lekarza, powinien pomyśleć o korzyściach i o tym, jak dobrze będzie się czuł, kiedy dowie się, że wszystko jest w porządku. Jeśli jednak jakiś stan chorobowy zostanie stwierdzony, wczesna diagnoza da mu większą szansę na skuteczne wyleczenie.

Telefon zaufania prowadzony przez Stowarzyszenie nie milknie. Codziennie dzwonią pacjenci znajdujący się w najróżniejszych sytuacjach. Często telefony dotyczą braku dostępu do skutecznego leczenia, które jest już stosowane w Europie.

Przez lata naszej działalności przekonaliśmy się, że o potrzebach pacjentów onkologicznych trzeba mówić głośno. Trzeba o nich walczyć, aby mogli godnie żyć. My, jako Stowarzyszanie Gladiator wspierające nie tylko mężczyzn, deklarujemy, że nadal będziemy występować w imieniu pacjentów oraz, że będziemy głośno sygnalizować wszystkie ich potrzeby – podsumowuje Marcin Włodarczyk, członek zarządu Stowarzyszenia.

Nie wiesz jak sobie poradzić z podejrzanymi objawami – zadzwoń do nas, kontakt i szczegółowe informacje na naszej stronie www.gladiator-prostata.pl

Rafał Pawłowski

Fot. Małgorzata Sokół

Udostępnij

About Author