sobota, Lipiec 20

Czy NFZ chce zniszczyć Centrum Medyczne ATTIS?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Podczas  sesji  30 stycznia Rada Dzielnicy Wola jednomyślnie przyjęła stanowisko w sprawie możliwości zamknięcia Centrum Leczniczo–Rehabilitacyjnego i Medycyny Pracy ATTIS. W dokumencie radni wyrażają zaniepokojenie losem pacjentów i brakiem kontraktu z NFZ, co uniemożliwia wykorzystanie nowoczesnej aparatury medycznej i wyposażenia placówki.

Centrum ATTIS to wszechstronna placówka medyczna, świadcząca usługi w zakresie leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego oraz medycyny pracy i rehabilitacji. Posiada nowoczesny sprzęt i wykwalifikowaną kadrę. Brak kontraktu z MOW NFZ może doprowadzić do zamknięcia Centrum. Spowoduje to utrudnienie dostępu do usług medycznych pacjentom nie tylko z Woli, ale również Warszawy i całego Mazowsza. Już teraz na świadczenia w Szpitalu opieki Krótkoterminowej w ATTIS czeka ponad 4500 pacjentów. Z powodu braku kontraktu na świadczenia onkologiczne nie można wykorzystać potencjału nowocześnie wyposażonego oddziału w Zakładzie Onkologii Kobiecej ATTIS, który został zmodernizowany i pozytywnie oceniony przez wszystkie organizacje i instytucje zajmujące się problematyką i uzyskał rekomendację Ministerstwa Zdrowia. Ewentualne zamknięcie centrum to również utrata 280 miejsc pracy w służbie zdrowia.

– Jesteśmy zdeterminowani, by wspierać ATTIS, który od wielu lat, dostosowując się do aktualnych potrzeb i wyzwań, realizuje świadczenia medyczne dla mieszkańców Woli i pacjentów z innych dzielnic i miejscowości. Ta placówka zasługuje na kontrakt z NFZ – powiedziała radna Blanka Zienkiewicz (PO), przewodnicząca Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych.

– Stanowisko Rady Dzielnicy, wyrażone jednogłośnie przez wszystkich jej członków, stanowi wyraźny sygnał, że sprawy funkcjonowania i finansowania służby zdrowia są ważnym problemem społecznym i potrzeba nam zgodnego dochodzenia do takich rozwiązań, które będą sprzyjać poprawie sytuacji – stwierdził Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Obradom Rady Dzielnicy przysłuchiwali się przedstawiciele Centrum ATTIS. Oprócz kadry zarządzającej na sesji obecni byli także związkowcy. Obecne były również członkinie Stowarzyszenia Amazonek „Żonkil”, które bardzo liczą na to, że oddział w Zakładzie Onkologii Kobiecej ATTIS będzie mógł w pełni służyć pacjentkom.

– Zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu potencjału tkwiącego w placówkach medycznych zlokalizowanych na terenie Woli. Mam nadzieję, że wsparcie ze strony Rady Dzielnicy pomoże w negocjacjach z NFZ w sprawie kontraktu. – zauważył radny Michał Prószyński (PiS)

Od redaktora:

Znam wysoką jakość usług medycznych świadczonych przez Centrum ATTIS. Funkcjonowanie tej placówki medycznej jest potrzebne warszawiakom, w tym mieszkańcom Woli. Dlatego pozytywnie oceniam reakcję Rady Dzielnicy Wola.

Z całą pewnością Mazowiecki Oddział NFZ posiada wystarczające środki, by podpisać kontrakt. Jeśli ktokolwiek twierdzi, że jest inaczej, to albo nie posiada wiedzy albo kłamie. Dobrze by było, aby NFZ nie zabierał środków przynależnych mieszkańcom Mazowsza, gdyż godzi to w możliwości kontraktowania.

Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author