piątek, Marzec 22

Czyste powietrze chociaż dla dzieci

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Powietrze w Warszawie jest zanieczyszczone, szczególnie jest to widoczne w miesiącach zimowych, gdy zaczyna się sezon grzewczy i nie ma wiatru.

Na pogorszenie powietrza ma wpływa wiele czynników, w tym dużo samochodów. Z uwagi na fakt, że walka z zanieczyszczeniem potrwa jeszcze parę lat, to równocześnie należy prowadzić akcję ochrony mieszkańców, a szczególnie dzieci przed przykrymi konsekwencjami tego, że przez lata mało kto z nas wierzył, że sami sobie możemy zniszczyć powietrze. Nawet gdy wygramy w Warszawie i oczyścimy powietrze to należy pamiętać, że główną przyczyną powstawania zanieczyszczeń w stolicy jest pylenie wtórne i palenie w piecach mieszkańców spoza Warszawy. Blisko 60 % zanieczyszczeń napływa do miasta spoza jego granic.

Dlatego należy przeciwdziałać i chronić przede wszystkim dzieci. W listopadzie 2017 r. samorząd Warszawy przekazał 117 oczyszczaczy powietrza do przedszkoli, w tym 20 do przedszkoli śródmiejskich. W grudniu z oszczędności Miasto zakupiło oczyszczacze powietrza za kwotę 4 mln zł i właśnie są stopniowo przekazywane do wszystkich przedszkoli w Warszawie. Jednak z uwagi na fakt, że obecne dużo grup zerówkowych funkcjonuje również w szkołach podstawowych, a to ten sam rocznik dzieci, to wystąpiłem z interpelacją do  prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o objęcie ochroną wszystkich dzieci.

Ponadto zwróciłem się o rozpoczęcie działań na rzecz dofinansowania oczyszczaczy w niepublicznych żłobkach i przedszkolach. Odpowiedź jest obiecująca, bo dzięki wsparciu radnych miejskich Doroty Grupińskiej i Aleksandry Gajewskiej, przekonaliśmy Panią Prezydent i Pana Tomasza Pactwę – dyrektora Biura Pomocy i Projektów Społecznych do wsparcia dla dzieci przebywających w placówkach niepublicznych. W tej chwili przygotowywana jest koncepcja, jak zgodnie z prawem przeprowadzić akcję dofinansowania zakupu oczyszczaczy powietrza do żłobków i przedszkoli niepublicznych. W międzyczasie cały czas monitoruję sprawę zakupu i przekazania oczyszczaczy do zerówek przyszkolnych. Moim zdaniem następnie takim obowiązkiem powinny zostać objęte świetlice w szkołach.

Równocześnie z uwagi na fakt, że w mojej najbliższej okolicy oczyszczacze powietrza umieszczono we wszystkich przedszkolach poza jednym, wystąpiłem do Krzysztofa Czubaszka, burmistrza Dzielnicy, o jak najszybszy zakup i zamontowanie oczyszczaczy w przedszkolu nr 5 „Wesoła Piątka”. Burmistrz obiecał w jak najszybszym czasie przeprowadzenie zakupu i montażu również w tym przedszkolu.

Daniel Łaga

radny Dzielnicy Śródmieście (PO)

daniellaga@interia.pl

Udostępnij

About Author