środa, Styczeń 23

Awangardowy taniec butoh

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zapraszamy na dwa wydarzenia artystyczne na Mokotowie, oba w wykonaniu Teatru Limen Butoh z udziałem amerykańskiej tancerki Joan Laage z Seattle. Pierwsze to spektakl Beksiński_Butoh, który odbędzie się w Służewskim Domu Kultury w piątek, 6 kwietnia o godz. 19.00 (bilety do kupienia przed spektaklem i online).  Będzie to niezwykła interpretacja malarstwa Z. Beksińskiego, który mieszkał i tworzył na mokotowskim Służewiu.

Performance jest próbą zobaczenia jego obrazów w nowy, niestereotypowy sposób. Współczesna muzyka i video-art autorstwa R. Jędrzejewskiego, a przede wszystkim Sylwia Hanff i Joan Laage w tańcu butoh ożywiającym świat malarstwa mistrza – to nowoczesny teatr tańca butoh, który będzie można zobaczyć na scenie SDK już wkrótce. „Bardzo dziękuję! To było wyjątkowe, wyważone, wciągające, plastyczne i niezwykłe!”, „Chyba najbardziej fascynujący performans na jakim byłam. Otchłań Beksińskiego ożywiona za pomocą tańca, gestów i mimiki przez dwie znakomite artystki. Dziękuję!”   – to recenzje widzów. Spektakl dla dorosłych i młodzieży od lat 16.

Drugie wydarzenie to Fort Butoh, które odbędzie się w niedzielę, 8 kwietnia, początek o godz. 18.00, w Forcie Mokotów przy ul. Racławickiej 99, wstęp wolny. Tego dnia dwa performanse: „Zmierzch opuszczonych miast” zespołu Teatru Limen Butoh z przejmującą muzyką francuskiego kompozytora Pierre’a Boeswillwalda oraz „Księgi Ziemi” Joan Laage z udziałem warszawskich tancerek – oba zainspirowane historią oraz atmosferą terenu i zabudowań tego niezwykłego miejsca na Mokotowie. Fort Mokotów nadal pozostaje mało znany, choć ma wierną grupę stałych bywalców i wielbicieli. Może stanowić ogromną inspirację dla artystów. Pierwsza część wydarzenia – „site specific” – odbędzie się na terenie otwartym, druga w salach obiektu Pół na pół. Wydarzenie jest współfinansowane przez Dzielnicę Mokotów. Organizator: Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”. Kto nigdy lub dawno nie był w Forcie Mokotów, to będzie to znakomita okazja do odwiedzenia tego miejsca i poznania go na nowo dzięki działaniom artystów współczesnej sztuki awangardowej. Można wybrać się tam na spacer, a w przerwie napić czegoś ciepłego i zjeść smaczne ciasto w kawiarni na terenie Fortu.

Teatr Limen Butoh jest jednym z najważniejszych niezależnych teatrów stolicy i jednym z najważniejszych teatrów tańca w Polsce. W tym sezonie obchodzi 15-lecie istnienia. Jego liderka, Sylwia Hanff od kilku lat współpracuje z Joan Laage, obie występują w Polsce, Europie i USA. J. Laage przez miesiąc podróżuje po Europie występując w różnych krajach. Jest to rzadka okazja do obejrzenia jej performansu w Warszawie.  Butoh to kontrkulturowa forma współczesnego tańca, która narodziła się w Japonii na przełomie lat 50 i 60 XX w. Odwołuje się do ludowej estetyki brzydoty, poszukuje tego, co autentyczne w przeżywaniu rzeczywistości. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.limenbutoh.net

SH

Podpis: Teatr Limen – Beksiński_Butoh. Foto Janusz Yassiek Matuszewski

Udostępnij

About Author