wtorek, Marzec 26

Wiosenne sprzątanie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Władysław Adamski

Wiosna to nie tylko pożegnanie zimy, topienie Marzanny i porządki w mieszkaniach. Na Bielanach to również czas wielkiego sprzątania dzielnicy.

Wiosna odsłania wszelkie śmieci. Wcześniej niewidoczne, wyłaniają się spod stopniałego śniegu.  Wygląda to jak ofensywa brudu. Dobrze, że są tacy, którzy nie akceptują tego stanu rzeczy. Organizują oni akcje wielkiego sprzątania lub się do nich przyłączają. Tak w każdym razie od kilku lat dzieje się na Bielanach.

W tym roku wielką akcję sprzątania dzielnicy zorganizowano 7 kwietnia. Wszyscy, którzy nie mogli już dłużej patrzeć na śmieci w swojej okolicy mogli przyłączyć się do sprzątania Młocin, bądź Chomiczówki. Chętnych do wzięcia udziału w akcji nie zabrakło. W obu częściach dzielnicy śmieci znikały w niezwykłym tempie. W rezultacie, chociaż trudno w to uwierzyć, w trwającej do godziny 14.00 akcji zebrano ponad 5 ton śmieci.

Organizatorem sprzątania na Młocinach był lokalny samorząd, a inicjatorką Monika Andrzejek. Z ramienia Wydziału Ochrony Środowiska akcję koordynowała natomiast Katarzyna Gajewicz. W akcji aktywnie uczestniczyli również członkowie stowarzyszenia Razem dla Bielan. Na Chomiczówce sprzątano ulicę Księżycową. Inspiracja wyszła od Piotra Kolankiewicza, ale wśród sprzątających dostrzegliśmy Grażynę Kacprzak, Marcina Włodarczyka i Krystiana Lisiaka, którzy akcję sprzątania propagowali na wszelkich forach internetowych. Oceniając po rezultatach z pewnością skutecznie. Wśród sprzątających zauważyliśmy również zastępców burmistrza dzielnicy: Włodzimierza Piątkowskiego i Grzegorza Pietruczuka. Wraz z mieszkańcami przykładali się sumiennie do sprzątania.

– Akcje takie są niezwykle potrzebne – mówi Włodzimierz Piątkowski. – Wolałbym oczywiście, aby było inaczej, a śmieci nie wyrzucano gdzie popadnie. Póki jednak nie wzrośnie dbałość o środowisko czuję potrzebę uczestniczenia w takich przedsięwzięciach.

Wspomniane wcześniej śmieci trafiły do specjalnego kontenera, który został ustawiony w połowie drogi między ulicami Mistrzowską a Aspekt. Zakończenie akcji nastąpiło o godzinie 14.00 przy alei Reymonta. Tam na uczestników czekała gorąca herbata i satysfakcja, iż dzielnica stała się czystsza.

– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w akcji – podsumował jej uczestnik, a zarazem zastępca burmistrza dzielnicy Bielany i przewodniczący stowarzyszenia Razem dla Bielan Grzegorz Pietruczuk. – Dobrze, że nie brakuje osób którym zależy nie tylko na porządku w domach, ale i na czystości w otoczeniu tych domostw. Akcję uznajemy za udaną i zapowiadamy kolejne.

Udostępnij

About Author