sobota, Maj 25

Wąsowicz nadal burmistrzem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marcin Kalicki
Odwołany na kwietniowej sesji Rady Dzielnicy Włochy burmistrz Michał Wąsowicz nadal pełni funkcję włodarza. Radni Prawa i Sprawiedliwości, mający dotychczas koalicyjną większość, nie zdołali dojść do porozumienia. Nie zaproponowali swojego kandydata na nowego burmistrza. W związku z tym Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, powołała Michała Wąsowicza na burmistrza.
Przed miesiącem Rada Dzielnicy Włochy odwołała burmistrza, uzasadniając decyzję m.in. brakiem poparcia PiS dla Michała Wąsowicza, który w grudniu 2017 r. został z tej partii wyrzucony.
– Wnioskowaliśmy o odwołaniu burmistrza, ponieważ jest ku temu kilka merytorycznych przesłanek. Stanowisko burmistrza jest niewątpliwie stanowiskiem politycznym. Pan burmistrz utracił rekomendację klubu Prawa i Sprawiedliwości i to już samo w sobie jest wystarczającym powodem do poddania takiego wniosku pod głosowanie. Oczywiście to radni zdecydują, czy podzielą wolę naszego klubu, ale oprócz tej jest jeszcze szereg innych kwestii. Mamy duże zastrzeżenia do pracy burmistrza jako szefa całego Zarządu. Największy problem, z jakim boryka się nasza dzielnica, to kwestia inwestycji, które leżą. Jest także kilka spraw, które bada obecnie prokuratura. Mówię tutaj o przekazaniu kilku nieruchomości w naszej dzielnicy. To są działania kładące się cieniem na zajmowanym stanowisku. Należy je wyjaśnić i nikt nie przesądza tych spraw. My, jako klub PiS, złożyliśmy taki wniosek i oczekujemy od naszego klubu i koalicjanta jego przegłosowania – zakomunikował Radosław Sosnowski, przewodniczący Klubu Radnych PiS.
Jedenastu radnych odwołało włodarza Włoch, a wraz z nim jego zastępców, Jerzego Kowaliszyna (Porozumienie dla Włoch) i Chrystiana Młynarka (PiS). Rada miała trzydzieści dni na powołanie nowego burmistrza, ale tego nie zrobiła. W związku z tym zgodnie z prawem komisarza wyznaczyć musiał Prezydent Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz nieoczekiwanie wskazała na… Michała Wąsowicza, który został nowym-starym burmistrzem. Skład Zarządu Dzielnicy uzupełnili dotychczasowy wiceburmistrz – Jerzy Kowaliszyn oraz Mariusz Wajszczak, były naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska na Białołęce.
Powołanie takiego Zarządu Dzielnicy oznacza, że po raz pierwszy od ponad dekady wśród włodarzy Włoch nie ma przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości.

Udostępnij

About Author