niedziela, Wrzesień 27

Inflanty dla klubów

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bogdan Żmijewski

Patryk Jaki, pragnący być Prezydentem  Warszawy, spotkał się 15 czerwca na Torwarze z   przedstawicielami  warszawskich klubów sportowych. W pierwszych słowach  oświadczył, że da 100 mln zł  więcej na sport niż Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nie wiedział jeszcze na co i czy tyle potrzeba, a już deklarował. Szybki gość.  Powiedział, że dlatego  się spotyka z aktywem sportowym, bo nie zna sytuacji  sportu w Warszawie. Po wysłuchaniu przedstawicieli klubów stwierdził,  że jest gorzej niż myślał,  choć uzyskanych informacji nie zweryfikował. Przychodząc na spotkanie nawet nie przeczytał budżetu  miasta i – jak sam przyznał – uchwały  m.st. Warszawy o sporcie jedynie przekartkował.

Zaproponował, by spółki  miejskie partycypowały  w finansowaniu  sportu, ale nie  wiedział, że   kondycja tych spółek jest słaba. Wszystkie  one  w 2018 r. wpłacą  do budżetu  1,9 mln zł, a na sport potrzeba kilku milionów. W trakcie dyskusji powiedział też, że  inne  gminy  w Polsce  wydają na sport więcej, co jest możliwe, ale nie podał dowodów. A ja tak łatwowierny nie jestem.

Zadeklarował,  że zwiększy możliwość dostępu do miejskich  obiektów  sportowych  przez  obniżenie cen  usług. A przecież dotacje do obiektów wynoszą 17 mln zł. Przedłuży  godziny ich  funkcjonowania na całą noc. To będzie kosztowało  kilkadziesiąt milionów, bo to dodatkowe zmiany w pracy i dodatki za godziny nocne.

Oświadczył, że  jak będzie wybrany,  to będzie  budował nowe obiekty i remontował  stare.   Ale na to  nie wystarczy  te zadeklarowane 100 mln zł , bo tylko żeby zrealizować  zespół sportowy na Skrze trzeba  ok. 600 mln złotych, a ile potrzeba na Warszawiankę, Spójnię, Gwardię?  Gdzieś około 1 – 2 mld zł ? Skąd to wziąć nie powiedział. Jeśli na coś daje się więcej,  to na coś  innego  będzie mniej, bo budżet miasta nie jest z gumy.  Na co będzie mniej nie powiedział. Może intencje  ma dobre, ale profesjonalizmu w tym brak. Sam zapał nie wystarczy.

Udostępnij

About Author