piątek, Luty 28

Orkiestrze z Chmielnej stuknęło 90 lat

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Anna Tomasik

„Bal na Gnojnej”, „U cioci na imieninach”, „Stachu”  czy „Nie masz cwaniaka nad warszawiaka”  – sentymentalne piosenki retro, które powstały w okresie międzywojennym i powojennym XX wieku.

Mimo upływu czasu piosenki te nic nie straciły na swojej popularności i nostalgii. Trwale wpisały się w historię ulicznego folkloru warszawskiego, w muzyczny pejzaż tamtych podwórek i ulic. I nie ma chyba wśród mieszkańców stolicy osoby, której by chociaż raz nie „wpadła w ucho” któraś z tych piosenek. Przekonałam się zresztą o tym w minioną niedzielę, 7 października, gdy na ulicy Chmielnej swoje 90. urodziny świętowała legendarna Orkiestra z Chmielnej. Na tak zacny jubileusz licznie przybyli mieszkańcy stolicy. Zauważyłam też wśród nich Annę Czerwińską, przewodniczącą Rady Osiedla Koszyki, która nie szczędziła słów zachwytu i podziwu dla artystów oraz ich ponadczasowego repertuaru.

– Pięknie grają i śpiewają, a ja tak uwielbiam akordeon! No i jak to mówi dzisiejsza młodzież, wychowałem się na ich piosenkach. Bo to piosenki mojej młodości. Mam 78 lat i pamiętam, jak Orkiestra z Chmielnej śpiewała na Starym Mieście i w przejściu podziemnym pomiędzy dawną Rotundą i Cepelią. Moja córka i wnuczka też znają te piosenki – zagaduje mnie stojący obok miły starszy pan.

Podczas koncertu „Impreza na Chmielnej” w wykonaniu jubilatki usłyszeliśmy kilkanaście przebojów, w tym „Warszawa da się lubić”, „U Bronki Wstawa”, „Tango Apaszowskie” i „Już taki jestem zimny drań” oraz dwie piosenki z tzw. cyklu komunikacyjnego, czyli słów parę o warszawskim tramwaju i autobusie. – Orkiestra z Chmielnej ma też w swoim repertuarze piosenki bardziej pastelowe – zwrócił uwagę Adam Anusiewicz, śpiewający gitarzysta i nadworny konferansjer orkiestry. Na dowód tego artyści zaśpiewali „Piosenkę o mojej Warszawie” z muzyką i tekstem Alberta Harrisa, która – jak czytamy na stronie Cyfrowej Biblioteki Polskiej Piosenki – powstała jesienią 1944 r. w Moskwie.

– Benek na skrzypcach znalazł taki dwudźwięk, który doskonale oddaje klakson samochodu marki Warszawa, które kiedyś naszymi ulicami jeździły – zdradził Adam Anusiewicz. Po chwili rozległ się donośny i nieco grymaśny dźwięk przypominający klakson starego samochodu. – No, trochę to sfałszowany dźwięk klaksonu tej Warszawy, ale… doskonały! – żartował Adam Anusiewicz.

Jubileuszowy koncert orkiestry uświetnił recitalem Marian Opania, aktor filmowy i teatralny, artysta kabaretowy, znany także z wykonań piosenki aktorskiej.

– Dziewięćdziesiąt lat Orkiestry z Chmielnej to fenomen tej ulicznej piosenki. Ja mówię tak: Jeżeli ma powodzenie tzw. disco polo z nieco gorszymi tekstami i gorszą muzyką, to te utwory pisali znakomici tekściarze i znakomici kompozytorzy – powiedział Marian Opania i po chwili wspólnie z Orkiestrą z Chmielnej zaśpiewał piosenkę „W Ogrodzie Saskim”.

Warto przy okazji wspomnieć, że Orkiestra z Chmielnej na początku lat 60-tych minionej epoki nagrała dla „Polskich Nagrań”, jedynej wówczas wytwórni fonograficznej w kraju nad Wisłą, dwie płyty długogrające, zatytułowane: „Orkiestra z Chmielnej” i „Zakazane piosenki”. Każda z nich rozeszła się w nakładzie blisko 200 tysięcy egzemplarzy i obie otrzymały status „Złotej Płyty”. Myli się jednak ten, kto myśli, że wciąż grają i śpiewają tylko na warszawskich ulicach czy podwórkach. Orkiestra z Chmielnej uświetnia również wiele prestiżowych wydarzeń odbywających się w najlepszych lokalach stolicy. Jej działalność i dorobek artystyczny docenił także samorząd Warszawy, przyznając jej nagrodę „Zasłużony dla Warszawy”.  I co ciekawe, godne wręcz pozazdroszczenia, repertuar ich rozpoznawalny jest już po kilku pierwszych dźwiękach.

Orkiestra z Chmielnej występuje obecnie w składzie: Henryk Duda – śpiew, banjo i gitara; Mariusz Kubicki – śpiew, kontrabas; Jan Stokowski – śpiew, akordeon; Adam Anusiewicz – śpiew, gitara, konferansjerka; Janusz Staszek – bęben, instrumenty perkusyjne oraz Benjamin Marhula – skrzypce, kierownik artystyczny zespołu.

Urodzinowe spotkanie z Orkiestrą z Chmielnej zorganizowane zostało przez władze Dzielnicy Śródmieście.

Fot. Anna Tomasik

 

 

 

 

 

Udostępnij

About Author