środa, Czerwiec 26

Piknik historyczny w Ursusie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W sobotnie przedpołudnie, 29 września, w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski odbył się piknik historyczny w parku Czechowickim. Na mieszkańców Ursusa, czekały liczne atrakcje, takie jak stanowiska wojskowe z czasów odzyskania niepodległości, Bitwy Warszawskiej, kampanii wrześniowej 1939 oraz Powstania Warszawskiego. Pasjonaci wojskowości mogli się zapoznać z rynsztunkiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Wschodzie, a także z uzbrojeniem jakim posługują się żołnierze na misjach. Dodatkowo można było obejrzeć stanowiska Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowej Komisji Uzupełnień, Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej oraz OSP Ursus.

– Cieszę się, że mieszkańcy Ursusa przybyli licznie na nasz piknik. Tym bardziej, że można było zobaczyć oryginalną polską tankietkę z 1939 roku, składającą się prawie w całości z oryginalnych części. To szczególna pamiątka – tabliczka znamionowa pojazdu wskazuje, że był on produkowany w Ursusie – powiedziała Urszula Kierzkowska, burmistrz dzielnicy Ursus.

Piknik był także okazją do promocji najnowszej książki red. Jerzego Domżalskiego „Dzieje Ursusa w zarysie”. Publikacja jest trzecią w tej kadencji książką poświęconą historii Ursusa i wydaną przez Urząd Dzielnicy. Znalazły się w niej liczne zdjęcia. Wartym uwagi jest fakt, że wiele z nich nigdy nie było publikowanych. Dodatkową atrakcją są dwa plany dołączone do książki – miasta Ursusa z około 1960 roku oraz fabryki „Ursus” z lat 90–tych ub. wieku. Ten ostatni będzie miał szczególną wartość zwłaszcza, że zakłady zostały zlikwidowane. Podczas promocji książki, mieszkańcy oraz zaproszeni goście, mogli zapoznać się z publikacją dotyczącą Ursusa, także w formie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez prowadzącego spotkanie dr Roberta Gawkowskiego. Zebrani goście dowiedzieli się np. skąd wzięła się nazwa ul. Czerwona Droga.

W spotkaniu promocyjnym udział wzięli między innymi: burmistrz Urszula Kierzkowska, zastępcy burmistrza Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, radni dzielnicy Ursus m.st. Warszawy: Piotr Adamus, Stanisław Dratkiewicz, Dariusz Grylak, Marianna Jaguścik, Wanda Kopcińska, Łukasz Nejman, Anna Lewandowska i Ryszard Rogal.

Wydarzeniu towarzyszyły dwie mini-wystawy. Pierwsza przedstawiała zdjęcia starego Ursusa z lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych, druga natomiast prezentowała patronów ulic Ursusa związanych z II Rzeczpospolitą. Była to zapowiedź najbliższych publikacji przygotowywanych przez Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy – „Patroni ulic Ursusa” oraz „Ursus wczoraj i dziś w obiektywie Ireneusza Barskiego”.

Udostępnij

About Author