poniedziałek, Kwiecień 19

Wola

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wybory samorządowe 2018

Marcin Kalicki

Wybory samorządowe nie przyniosły praktycznie zmian w Radzie Dzielnicy Wola. W poprzedniej kadencji samodzielnie rządziła Platforma Obywatelska mając piętnastu radnych. Po weekendowym głosowaniu wiemy, że mieszkańcy nadal ufają włodarzom i dzielnicowym radnym. Choć część obecnych radnych nie wywalczyła mandatów, to i tak PO utrzymało w radzie 15 miejsc, 8 mandatów wywalczyli przedstawiciele PiS, a 2 Stowarzyszenie Wola Mieszkańców.

Wola została podzielona na 5 okręgów wyborczych: Koło, Odolany i Ulrychów, Młynów, Czyste i Mirów oraz Muranów i Powązki. W okręgu Koło trzy mandaty wywalczyli przedstawiciele Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska, a dwa Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Radnymi kadencji 2018-2023 zostali: Kamil Piotr Giemza, Urszula Anna Kęcik-Staniszewska, Tomasz Marek Kruszyński, Aleksandra Prorok oraz Maciej Paweł Wyrzykowski, który uzyskał najlepszy wynik w okręgu – 2166 głosów. Do Rady Dzielnicy nie dostała się natomiast dotychczasowa radna Platformy Obywatelskiej Bożena Krupińska.

W okręgu nr 2 także wygrała Koalicja Obywatelska zdobywając trzy mandaty, po jednym uzyskali przedstawiciele PiS i Woli Mieszkańców. Na Odolanach i Ulrychowie najlepsze wyniki i mandaty zdobyli: Joanna Tracz-Łaptaszyńska, Krystian Maciej Wilk oraz Agata Monika Pruszczyńska. Dotychczasowa przewodnicząca Rady Dzielnicy Ewa Statkiewicz wyprzedziła Urszulę Małgorzatę Uranowską-Muszyńską zaledwie o… jeden głos. Piątym radnym z tej części Woli został znany aktywista Kamil Kociszewski.

Podobna sytuacja jak w poprzednich okręgach miała miejsce na Młynowie. Rajcami zostali: Adam Paweł Matusik, Magdalena Urszula Huszno i Anna Rudziak (Koalicja Obywatelska), Karol Wojciech Jankowski (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Aneta Skubida (Wola Mieszkańców). W radzie nowej kadencji nie zasiądą dotychczasowi rajcy: Piotr Grudziński oraz Piotr Milowański. Najwięcej głosów na Młynowie otrzymała Magdalena Urszula Huszno – 2252.

W okręgu nr 4 aż czterech z pięciu nowych radnych otrzymało ponad 1000 głosów mieszkańców. Podobna sytuacja miała miejsce tylko na Kole. Czworo rajców wybrano na kolejną kadencję. Są to: Dariusz Jan Puścian, Blanka Zienkiewicz i Bartłomiej Dariusz Kubicki (Koalicja Obywatelska) oraz Jarosław Krzysztof Lewandowski (Prawo i Sprawiedliwość). Nowym przedstawicielem mieszkańców w wolskim organie uchwałodawczym jest Patryk Wyczółkowski (PiS).

Największe zmiany są w piątym okręgu. Reelekcję wywalczyło tylko dwoje radnych: Ewa Maria Widenka (KO) oraz Jan Kazimierz Nowak (PiS). Nowymi przedstawicielami mieszkańców w radzie zostali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej: Marcin Włodzimierz Hoffman i Anna Monika Nowakowska oraz reprezentant Prawa i Sprawiedliwości – Piotr Kaliszewski.

Dysponując piętnastoma z dwudziestu pięciu mandatów w radzie Koalicja Obywatelska może samodzielnie rządzić Wolą kolejną już kadencję.

Udostępnij

About Author