niedziela, Wrzesień 27

Twórcza Twarda

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na koncepcję siedziby centrum kultury „Twórcza Twarda”. Powstanie na terenie dawnego boiska szkolnego przy ulicy Twardej 8/12.

– „Twórcza Twarda” to obiekt tworzony z myślą o mieszkańcach i dla mieszkańców. Chcemy, aby znacznie wykraczał poza funkcjonalność zwykłego domu kultury. Unikalne rozwiązania architektoniczne, wiele otwartych przestrzeni idealnych do spotkań i przede wszystkim bogata oferta sprawią, że będzie to miejsce nie tylko pobudzające kreatywność, ale także pełniące funkcję miastotwórczą. Choć obiekt zostanie wzniesiony na obszarze dotychczasowego boiska, to nie pozbawi mieszkańców możliwości uprawiania sportu – do zachowania aktywności fizycznej zachęcać będzie specjalna strefa sportowa znajdująca się na dachu budynku – mówi Krzysztof Czubaszek, burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

Konkurs architektoniczny został ogłoszony 20 lipca br. Zadaniem architektów było opracowanie koncepcji architektonicznej obiektu o łącznej powierzchni około 6 tys. m². Wpłynęły 32 prace konkursowe, które ocenił 7-osobowy sąd konkursowy. Sąd konkursowy przyznał trzy nagrody i cztery wyróżnienia. I nagrodę i 70 tys. zł zdobyła Kalata Architekci S.C., Szymon Kalata, Eliza Kalata Warszawa; DIPL. ARCH ETH SIA Anna Jach Zurych, Szwajcaria. Zwycięzca konkursu otrzyma także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

W budynku przy ul. Twardej zostanie zorganizowana przestrzeń na działalność statutową dwóch placówek kulturalno-oświatowych: Domu Kultury „Śródmieście” oraz Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” im. C.K. Norwida. Znajdą się tam m.in.: pracownie tematyczne, sale muzyczne, teatralne, zaplecze techniczne, pomieszczenia biurowe, kawiarenka i sala widowiskowa na około 330 miejsc.

Obecne siedziby zarówno DKŚ, jak i MDK „Muranów”, nie zaspakajają potrzeb tych placówek oraz utrudniają ich rozwój. DKŚ działa w pomieszczeniach usytuowanych w kompleksach mieszkalnych (główna siedziba przy ul. Smolnej oraz placówki terenowe przy ul. Foksal, Anielewicza, Hożej, Św. Salezego i Jazdów), co ogranicza jego funkcjonowanie (kwestia hałasu). Poza tym dysponuje salą widowiskową jedynie na 80 miejsc. Z kolei MDK „Muranów” zajmuje część budynku szkolnego przy ul. Stawki. Nie posiada profesjonalnej sali widowiskowej oraz ma zbyt małą powierzchnię w stosunku do potrzeb. Gdy opuści zajmowaną część budynku, przestrzeń ta pozwoli na rozwój mieszczącego się tam Zespołu Szkół Licealnych i Ekonomicznych.

Wizualizacja nagrodzonej pracy za UD Śródmieście

Udostępnij

About Author