wtorek, Październik 22

Nowy Zarząd Mokotowa

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Andrzej Rogiński

Pierwszy z postulatów wyborczych Bezpartyjnych Samorządowców Mokotowa został zrealizowany. 27 listopada 2018 r. sesja Rady Dzielnicy Mokotów była transmitowana on-line w internecie. Relacje będą też umieszczane na stronie urzędowej miasta/dzielnicy.

Rada Dzielnicy Mokotów wybrała przewodniczącego i jego zastępców oraz Zarząd Dzielnicy. Największą ludnościowo dzielnicą Warszawy jest Mokotów co przekłada się na liczbę mandatów w Radzie Dzielnicy. 28 mandatów w wyniku wyborów samorządowych zostało objętych przez: Koalicję Obywatelską 19 (Platforma Obywatelska 16 i Nowoczesna 3) oraz Prawo i Sprawiedliwość 8. Ponadto jeden mandat przypadł stowarzyszeniu Miasto jest Nasze.

Miłosz Górecki został wybrany przewodniczącego Rady (KO). Jego zastępcami zostali: Jacek Fałek (KO), Radosław Sosnowski (PiS)  Małgorzata Szczęsna (KO). Miłosz Górecki sprawdził się w poprzednich latach jako bardzo dobrze prowadzący sesje. Doświadczonym samorządowcem jest także Radosław Sosnowski.

Koalicja Obywatelska rekomendowała Rafała Miastowskiego na funkcję Burmistrza Dzielnicy Mokotów. Nikt nie wysunął innego kandydata. Kandydat przedstawił się jako „Chłopak z Wierzbna”. Radni PiS dociekali gdzie mieszka. Pytany oświadczył, że na Mokotowie. Skoro jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Służew na Dolinką” to nietrudno było domyśleć się, że mieszka w zasobach tej mokotowskiej Spółdzielni. Pytający mogli zapytać o to swego kolegę klubowego Remigiusza Grodeckiego. Radny Tomasz Szczegielniak zadał wielką liczbę pytań kandydatowi na Burmistrza. Usiłował dowiedzieć się o przedstawionych dzień wcześniej przez Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy dwunastu priorytetach na 2018 rok. Dowiedział się, że są to priorytety Prezydenta Warszawy, a Rafał Miastowski – jeśli zostanie wybrany Burmistrzem – będzie realizował zadania przy pełnej współpracy z Radą Dzielnicy i za jej wiedzą.

Rada wybrała, głosami Koalicji Obywatelskiej Rafała Miastowskiego na Burmistrza. Rafał Miastowski jest doświadczonym samorządowcem. W mijającej kadencji był wiceburmistrzem Dzielnicy Ursynów, a w poprzedniej burmistrzem Dzielnicy Bielany. Posiada piękną kartę w działalności społecznej w harcerstwie, spółdzielczości mieszkaniowej i jako honorowy krwiodawca.

Natomiast Bogdan Olesiński, który przez ostatnie dwie kadencje był Burmistrzem Dzielnicy Mokotów, kilka dni wcześniej został wybrany na Burmistrza Dzielnicy Ursus, z którą jest związany.

Rafał Miastowski zaproponował Radzie Dzielnicy wybór na swoich zastępców Krzysztofa Skolimowskiego, Jana Ozimka i Marka Rojszyka. Zamierza w przyszłości wnioskować o wybór jeszcze jednego członka Zarządu, co będzie potrzebne z uwagi na skalę zadań dzielnicy zamieszkałej przez ponad 200 tys. osób. Krzysztof Skolimowski już 12 lat jest wiceburmistrzem na Mokotowie. Do obszaru jego kompetencji należy oświata i kultura. Ponadto ostatnio został wybrany radnym do Sejmiku Mazowieckiego. Jan Ozimek w minionej kadencji był zastępca burmistrza, a od tygodnia jest radnym Dzielnicy Mokotów.  Marek Rojszyk jeszcze do niedawna był radnym i działaczem SLD. Podczas sesji ujawnił, że od 20 listopada nie należy do żadnej partii politycznej, popierany jest przez Inicjatywę Polską. Radni PiS nie mogli się temu nadziwić, próbowali go „zgrilować”. Ich postawa jest o tyle zrozumiała, że jeden z nich jest wiceministrem zdrowia (ale nie lekarzem), drugi pracownikiem IPN a trzeci i czwarty pracuje w Kancelarii Prezydenta RP.

Rada Dzielnicy wybrała w skład Zarządu Dzielnicy Krzysztofa Skolimowskiego, Jana Ozimka i Marka Rojszyka.

Udostępnij

About Author