poniedziałek, Kwiecień 19

Co się nie wydarzyło podczas sesji w Śródmieściu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Andrzej Rogiński

Jak już informowaliśmy Krzysztof Czubaszek, burmistrz Dzielnicy Śródmieście 22 marca złożył rezygnację z funkcji.

Decyzja Krzysztofa Czubaszka ma związek z zarzutami postawionymi mu przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, a dotyczącą wydanej 14 grudnia 2017 r. decyzji administracyjnej Burmistrza określającej wysokość podatku od nieruchomości położonej przy ul. Łazienkowskiej 3 w Warszawie oraz wyegzekwowania tej należności przez organ podatkowy. Mowa o podatku za 2012 rok, który miała zapłacić Legia SA. Gdyby tego nie uczynił w grudniu 2017 r. to zobowiązanie podatkowe przedawniłoby się. A właśnie wówczas można by było mu postawić zarzut w związku z zaniechaniem czynności narażającej Miasto Stołeczne Warszawa na kilkumilionową stratę.

Trudno zgadnąć co o sprawie sądzą warszawiacy. Ale Rada Osiedla Muranów w Dzielnicy Śródmieście, w swej uchwale udzieliła „pełnego poparcia wszystkim działaniom Burmistrza Dzielnicy Śródmieście p. Krzysztofowi Czubaszkowi w sprawie egzekucji należnego, od 2012 roku samorządowi Dzielnicy, podatku od dzierżawy nieruchomości miejskiej przez prywatny podmiot gospodarczy Legia SA. Rada w pełni docenia działanie Burmistrza jako objaw gospodarności i troski o budżet Dzielnicy.”

Natomiast Marcin Rolnik, przewodniczący Rady oświadczył, że „Jako radni Koalicji Obywatelskiej w pełni doceniamy wkład Krzysztofa Czubaszka w rozwój naszej dzielnicy. Jesteśmy przekonani, że jego dotychczasowa praca i okazane zaangażowanie zaowocowały poprawą komfortu życia osób mieszkających w Śródmieściu.”

Rezygnacja Burmistrza pociąga za sobą dymisję pozostałych członków Zarządu a następnie wybór nowej osoby na tę funkcję. Na piątek, 29 marca została zwołana sesja Rady Dzielnicy by rozpatrzyć rezygnację Krzysztofa Czubaszka oraz wybór nowej osoby na funkcję  Burmistrza Dzielnicy. O godzinie 17.00  Marcin Rolnik, przewodniczący Rady otworzył sesję i … ogłosił przerwę do wtorku, 5 kwietnia do godz. 17.30.

Krzysztof Czubaszek nie pojawił się na sali sesyjnej. Natomiast w budynku widziano Marcina Kierwińskiego, przewodniczącego warszawskiej organizacji Platforma Obywatelska, który ma decydujący wpływ na dobór kadr.

Obserwatorzy snuli domysły o powód przerwania sesji. Zgadywano m.in., że Platforma nie zdążyła znaleźć osoby, którą radni PO zarekomendowaliby Radzie. Od Marcina Rolnika dowiedzieliśmy się jedynie, że „Zaistniała sytuacja ma charakter nagły. Dobro Śródmieścia wymaga podejmowania decyzji w sposób rozważny. W najbliższy wtorek, 2 kwietnia gdy przerwane dziś obrady zostaną wznowione – Koalicja Obywatelska przedstawi propozycje rozwiązań najlepszych dla mieszkańców Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.”

A zatem zobaczymy co się wydarzy we wtorek.

Fot. Widok na Śródmieście z budynku pod nazwą Plac Unii. Fot. autora.

Udostępnij

About Author