piątek, Marzec 5

Stadion „Polonii” po nowemu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Został rozstrzygnięty konkurs architektoniczno-urbanistyczny na koncepcję zagospodarowania obiektu sportowego przy ul. Konwiktorskiej 6.

Konkurs na wykonanie koncepcji zagospodarowania terenu przy ulicy Konwiktorskiej 6 został ogłoszony 15 listopada 2018 r. Jego

Celem konkursu, ogłoszonego 15 listopada 2018 r., było uzyskanie najlepszego rozwiązania architektoniczno-urbanistycznego, które wyróżniało się walorami przestrzennymi, architektonicznymi i funkcjonalno-użytkowymi. Zadaniem architektów było opracowanie koncepcji uwzględniającej zarówno charakter kompleksu, wpasowującej się w sąsiadującą zabudowę i otoczenie, a także uwzględniającej uwarunkowania ekonomiczne.

Wpłynęło 17 prac, które ocenił 13-osobowy sąd konkursowy.

Sąd konkursowy przyznał I nagrodę (100 tys. zł) dla JSK Architekci sp. z o.o., Warszawa. Zespół autorski tworzą: Zbigniew Pszczulny, Mariusz Rutz, Piotr Bury, Jakub Podgórski, Marcin Bieńka, Hubert Stelmasiewicz, Antoni Murza-Mucha, Mikołaj Kącki, Aleksandra Antkowiak, Konrad Kowalczyk, Krzysztof Drewniak. II nagroda przypadła Sp. z o.o OPEN architekci, a III JEMS Architekci Sp. z o.o.

Zdaniem sądu konkursowego Zwycięską koncepcję cechuje spójność, prostota i kompletność. Budynek stadionu dostępny jest ze wszystkich stron. Uporządkowana struktura z rytmiczną kolumnadą, otwarta na fragmencie od strony placu, eksponuje elewację budynku historycznego, tworząc oprawę w postaci przestrzennej „ramy”. Nowa architektura nie naśladuje form historycznych, ale przez zastosowanie klasycznej osiowości i rytmizacji bardzo pasuje do charakteru Muranowa. Uwagę zwraca przy tym zintegrowanie formy i funkcji w bryle – kubatura została domknięta tylko tam, gdzie wymagała tego wprowadzona funkcja; większa część stadionu pozostaje otwarta, ażurowa, bez parawanowych ścian, przesłaniających spodnią część konstrukcji trybun, otwierając elewacje na przenikającą granice terenu sportowego i parkowego.

Od 14 do 24 maja (w dni robocze) w godz. 8.00-18.00 w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79 (sala na parterze) obejrzeć można wystawę wszystkich prac konkursowych.

Wizualizacja zwycięskiego projektu dostarczona przez UM st. Warszawy

Komentarz:

Dotychczas władze miasta dbały o klub Legia m.in. poprzez wybudowanie z przeznaczeniem do użytkowania wyłącznie dla niego. Teraz ratusz zainteresował się Polonią. Gdyby miasto wybudowało stadion wraz z obiektami towarzyszącymi dla obu klubów i gdyby zapewniło sobie nad nimi kontrolę to z kasy miejskiej wydano by niej środków a oba kluby potraktowane by były jednakowo. Cieszmy się z tego co jest i co będzie.

Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author