sobota, 11 czerwiec 2016 18:18

Warunki porodu

Napisane przez 

Przyszła mama wybierając szpital położniczy, w którym przyjdzie na świat jej dziecko, powinna kierować się przede wszystkim poczuciem bezpieczeństwa swojego i malucha. Zapewnia to z pewnością szpital posiadający pełne zaplecze diagnostyczne, z oddziałem intensywnej opieki medycznej dla noworodka, gdzie w razie porodu przed czasem lub gdy dziecko wymaga dalszego leczenia, noworodek zostanie objęty profesjonalną opieką neonatologa.

Równie ważna jest, szczególonie dla ciężarnych, u których przebieg ciąży powikłany jest przez inne przewlekłe choroby, możliwość leczenia przez interdyscyplinarne zepoły lekarzy wielu specjalności.

Podejmując decyzję o wyborze szpitala położniczego niewątpliwie warto wziąć pod uwagę odległość pomiędzy domem a szpitalem, tak aby w razie porodu móc o każdej porze dnia szybko dojechać do placówki.

Większość warszawskich szpitali przeszła w ostatnich latach modernizację i w chwili obecnej zapewniają one rodzącej i jej bliskim bardzo dobre warunki do porodu. Jednak to nie tylko wygląd sali porodowej, lecz personel, który opiekuje się rodzacą i noworodkiem decydują o tym, jak przyszła mama będzie wspominała moment przyjścia na świat jej dziecka. Najlepszą rekomendacją dla szpitala jest chyba fakt, że kobiety decydują się w kolejnych ciążach na poród w tym samym szpitalu, niejednokrotnie po latach bez trudu rozpoznając lekarzy, położne i pielegniarki, które opiekowały się nimi poprzednio i z ulgą oraz zaufaniem powierzają im opiekę w czasie kolejnego porodu.


Dr n. med. Anna Fritz-Rdzanek z Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie.