sobota, 25 czerwiec 2016 19:07

Choroba Hashimoto

Napisane przez  Dr n.med. Maciej Szatkowski

Czym jest choroba Hashimoto? Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Oznacza to, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnej tarczycy, powodując stopniowe jej uszkadzanie. Kiedy miąższ tarczycy jest już tak uszkodzony, że nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, pojawia się jej niedoczynność.

Od kilku lat gwałtownie wzrasta liczba osób zapadających na chorobę Hashimoto, zwłaszcza kobiet. Jest ona przyczyną szeregu dolegliwości, które mają wpływ na nasze samopoczucie, komfort życia, a nawet na płodność. Choroba Hashimoto jest niebezpieczna dla zdrowia, zwłaszcza kobiety ciężarnej i jej dziecka, ponieważ nieleczona może być przyczyną poronienia lub upośledzenia umysłowego dziecka. Dlatego każda kobieta w ciąży powinna na samym jej początku wykonać badanie TSH i skonsultować je z lekarzem.

Co może wskazywać, że tarczyca pracuje nie dość wydajnie? Zmęczenie, uczucie zimna, brak energii, zaburzenia koncentracji, senność, obniżony nastrój, brak apetytu, przybieranie na wadze, obniżone libido, sucha skóra, łamliwe paznokcie, wypadanie włosów, wzdęcia, zaparcia, wysoki cholesterol, podwyższone ciśnienie, a także trudności w zajściu w ciążę.

Jak rozpoznać chorobę Hasimoto? W tym celu wykonuje się oznaczenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych: antyperoksydazowych (antyTPO) i antytyreoglobulinowych (antyTG)

Jak leczyć chorobę Hashimoto? Leczenie jest tanie i niekłopotliwe. Hormon tarczycy (tyroksynę) przyjmuje się raz dziennie, rano, ok. 30-40 minut przed śniadaniem.

Dr n.med. Maciej Szatkowski, specjalista radiolog, koordynator Pracowni USG Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie

Blowjob