sobota, 27 sierpień 2016 08:21

Nie daj się HCV

Napisane przez 

Wszystkie osoby korzystające z Przychodni Medycyny Rodzinnej CSK MSWiA mają możliwość wykonania bezpłatnego testu w kierunku HCV w trakcie wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

Dlaczego warto zrobić sobie test na HCV? Wirus HCV działa bowiem w utajeniu przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Często wykrywany jest przypadkowo, podczas badania wątroby, które ujawnia marskość lub nowotwór. Wirus HCV znajduje się we krwi i innych tkankach osoby zakażonej. Może przenosić się na inne osoby bezpośrednio przez przetoczenie skażonej krwi lub pośrednio, poprzez wspólnie użytkowane przedmioty zanieczyszczone krwią. Warunkiem przeniesienia zakażenia na inną osobę jest naruszenie ciągłości tkanek (przekłucie lub obecność uszkodzenia skóry lub błony śluzowej), przez które wirus może dostać się do organizmu osoby zdrowej.

Do zakażenia innej osoby dochodzi, gdy wirus HCV przedostanie się do krwi: - podczas zabiegów medycznych i pozamedycznych związanych z naruszeniem ciągłości tkanek, jeśli nie są przestrzegane procedury zapobiegające zakażeniom (Zabiegi medyczne związane z naruszeniem ciągłości tkanek to np: zastrzyki, pobranie krwi, zabiegi stomatologiczne, operacje chirurgiczne); - Podczas wstrzykiwania substancji odurzających (narkotyków) lub innych substancji w celach niemedycznych bez zachowania zasad bezpieczeństwa iniekcji; - w trakcie zabiegów kosmetycznych wykonywanych z użyciem niesterylnych ostrych narzędzi, zabiegów medycyny estetycznej jak nakłucia kosmetyczne, piercing, tatuaż itp.; - przy kontakcie z krwią – zawodowo bądź przypadkowo, np. podczas wypadku, bójki, w sportach kontaktowych (np. boks, judo); - podczas wspólnego używania przyborów kosmetyczno-higienicznych (np. maszynki do golenia i innych ostrych narzędzi kosmetycznych).

Rejestracja Przychodni Medycyny Rodzinnej CSK MSWiA Blok C, parter, wjazd od ul. Wołoskiej w godz. 7.00–20.00. Zapisy telefoniczne: 22 508 15 52.