piątek, 09 wrzesień 2016 16:07

Czy można żyć bez trzustki?

Napisane przez 

Trzustka jest narządem gruczołowym wydzielającym sok trzustkowy, który zawiera enzymy trawienne. Zlokalizowana jest w centrum układu pokarmowego. Poprzez przewód trzustkowy komunikuje się z dwunastnicą, pierwszym odcinkiem jelita cienkiego. Niezwykle ważną funkcją trzustki są jej właściwości hormonalne i regulowanie gospodarki węglowodanowej organizmu. Jest jedynym z gruczołów dokrewnych produkujących hormony, w tym wypadku insulinę. Zaburzenia wydzielana insuliny prowadzą do cukrzycy.

Wszystkie choroby trzustki są bardzo poważne i mogą być śmiertelne. Najczęściej trzustkę usuwa się z powodu raka. Często jedynym skutecznym leczeniem jest wycięcie fragmentu, bądź całego narządu. Zapalenia trzustki mogą prowadzić do jej całkowitego zniszczenia i pozbawienia funkcji wydzielniczych.

Brak trzustki oznacza brak produkcji enzymów oraz insuliny. Doprowadza to do zaburzeń trawienia i cukrzycy. Zycie bez trzustki jest możliwe, ale wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Aby wspomóc trawienie po resekcjach trzustki zaleca się spożywanie suplementów enzymów trawiennych przed każdym posiłkiem. Konieczne jest przestrzeganie rygorystycznej diety, w której całkowicie zabrania się spożywania alkoholu, smażonych i tłustych potraw. Cukrzyca po resekcjach trzustki jest insulinozależna, a pacjenci muszą kontrolować poziom cukru we krwi i stosować insulinę we wstrzyknięciach do każdego posiłku oraz przed snem. Nowoczesną metodą leczenia cukrzycy powstałej z powodu chorób innych niż rak jest przeszczepienie trzustki. W Polsce są trzy ośrodki, które zajmują się transplantacją trzustki.

Lek. med. Agnieszka Surowiecka
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA

Blowjob