poniedziałek, 19 wrzesień 2016 18:18

Przeszczepienie trzustki nadzieją dla pacjentów z cukrzycą

Napisane przez 

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje prawie 3,5 miliona osób, z czego 5 % na cukrzycę typu 1. Schorzenie to związane jest z wahaniami poziomu cukru we krwi i wymaga dożywotniego stosowania insuliny do każdego posiłku oraz przed snem. Powikłania zaburzeń gospodarki węglowodanowej są bardzo poważne i mogą być śmiertelne. Najgroźniejszym ostrym powikłaniem cukrzycy jest hipoglikemia, czyli spadek poziomu cukru we krwi. Objawia się ono zaburzeniami koncentracji, potami, drżeniem kończyn, nagłą utratą przytomności. Cukrzyca prowadzi do powstania tzw. odległych powikłań narządowych: niewydolność nerek, neuropatia, uszkodzenie narządu wzroku, szybki rozwój miażdżycy.

Szansą pacjentów na lepsze życie jest przeszczepienie trzustki lub trzustki z nerką. Przeszczepiony narząd ułatwia kontrolę poziomu glikemii co oznacza, że często nie ma potrzeby stosowania insuliny. Ponadto zapobiega groźnym dla życia powikłaniom.

Do transplantacji trzustki kwalifikowani są pacjenci, poniżej 60 roku życia, z rozpoznaną powikłaną cukrzycą typu 1. Metodę tę stosuje się w wybranych przypadkach cukrzycy typu 2 lub typu innego, np. po operacjach wycięcia trzustki z powodu zapalenia. Wskazaniem do transplantacji są bezobjawowe hipoglikemie oraz zaawansowane powikłania cukrzycy, np. niewydolność nerek (w tych przypadkach stosuje się jednoczesne przeszczepy trzustki z nerką), retinopatia, neuropatia. Proces kwalifikacji polega na wielospecjalistycznych badaniach w jednym z trzech ośrodków w Polsce wykonujących procedurę. Do przeszczepu pacjenta kieruje diabetolog lub nefrolog ze stacji dializ.

Lek. med. Agnieszka Surowiecka
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA

Blowjob