Czy projekty z budżetu partypacyjnego zostaną zrealizowane?

Napisane przez  Hanna Wróbel
Rowerowe miasteczko ruchu i park rekreacyjny na Kazury zamiast nowej zabudowy Rowerowe miasteczko ruchu i park rekreacyjny na Kazury zamiast nowej zabudowy

Mija właśnie połowa III kwartału 2017 r., a jeszcze żaden z sześciu projektów, które w zeszłym roku wybrano na Wyżynach do realizacji z budżetu partycypacyjnego na 2017 rok nie został zrealizowany. Najbardziej zaawansowane prace prowadzone są w sprawie „Sportowego placu zabaw w Sadku”, który powstanie dla dzieci i młodzieży na zielonym terenie pomiędzy osiedlami Żabińskiego i Małcużyńskiego. Prace miały pierwotnie skończyć się w II kwartale. Z obecnych informacji Urzędu Dzielnicy wynika, że mają rozpocząć się w sierpniu i zakończyć się do 30 września. Projekt jest gotowy, wykonawca wybrany i wprowadzony na obiekt, chociaż w terenie jeszcze tego nie widać.

Na innym osiedlu SM „Wyżyny” na centralnym terenie przy ul. Kazury ma powstać „Rowerowe miasteczko ruchu i park rekreacyjny na Kazury zamiast nowej zabudowy”. Będzie to park miejski z elementami infrastruktury do jazdy na rowerach. Alejki, znaki i sygnalizacja świetlna (solarna) będzie zachęcać do nauki poprzez zabawę. Osoby dorosłe również znajdą w tym miejscu coś dla siebie, bo teren zostanie wzbogacony o nowe drzewa i krzewy oraz ławki. Dokumentacja projektowa jest już gotowa. Jak ustalono w Urzędzie Dzielnicy Ursynów trwa procedura wykonawcy obiektu, która rozpoczyna się przygotowaniem materiałów przetargowych. Urząd nie podaje daty ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy. Zakończenie prac przewidziano na 10 listopada 2017 r.

Innym bardziej wyczynowym rowerowym atrakcjom będzie służył „Rowerowy plac zabaw w okolicy górki Kazury (Trzech Szczytów) - Pumptrack Warszawa Ursynów”, czyli zapętlony tor o kształcie falistym do jazdy oraz profesjonalnych treningów przede wszystkim na rowerze, ale także na rolkach, hulajnodze czy deskorolce. Pomysłodawcy piszą, że na pumptrack’u świetnie bawić się będą najmłodsi rowerzyści, młodzież i oczywiście dorośli. Niestety roboty zaplanowano dopiero na październik-listopad 2017 r. Ze strony internetowej budżetu partycypacyjnego wynika, że trwa procedura wyboru wykonawcy obiektu, a prace nad dokumentacją projektową mają się zakończyć do sierpnia 2017 r. Natomiast roboty budowlane zaplanowano na październik-listopad br. Urząd Dzielnicy dość zagadkowo odpowiada na zapytanie o datę rozpoczęcia i zakończenia prac – że będzie ona określona w przygotowywanej dokumentacji przetargowej. Czy pogoda w ogóle pozwoli zrealizować ten projekt w tym roku?

Okoliczni mieszkańcy bardzo liczyli na projekt „Park wokół Górki Kazurki”, zgodnie z którym okolice górki miały zostać nie tylko sprzątnięte, ale również uporządkowane, miała zostać dosadzona zieleń, wybudowane wejścia do parku od strony osiedla Kazury i wprowadzone miało zostać ograniczenie wjazdu samochodów na teren Parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Mieszkańcom dokuczają samochody coraz częściej wjeżdżające na tę przestrzeń. Przede wszystkim jednak słusznie autor projektu przewidział, że przed podjęciem jakichkolwiek prac w parku powinny zostać przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Niestety, jak wyjaśnił Urząd Dzielnicy, zakres i termin konsultacji nie został jeszcze ustalony, będzie to określone w dokumentacji przetargowej, a termin rozpoczęcia i zakończenia prac Urząd będzie w stanie podać po dokonaniu analizy po ustaleniach odpowiednich wydziałów. Jeszcze na początku sierpnia Urząd informował na stronie BP, że prace budowlane przewidziano na wrzesień-listopad oraz że wykonano dokumentację projektową.

Inny projekt dla osiedli Wyżyn to „Oznaczmy dojazdy”, czyli ustawione przy wjazdach na osiedla oświetlane plany osiedli z przedstawioną lokalizacją i adresami wszystkich budynków. Projekt dotyczy wielu osiedli na Ursynowie, ale na Wyżynach tylko osiedli Kazury i Małej Łąki. Tablice miały stanąć od strony ul. Stryjeńskich przy Kazury 1 (obok kościoła), przy Kazury 6 i na północnym wschodzie od skrzyżowania z Belgradzką, zaś od strony ul. Belgradzkiej przy przystanku os. Wyżyny w kierunku wschodnim. Obecnie trwa procedura wyboru wykonawcy tablic – rozesłano zapytania ofertowe do firm i to wykonawca określi harmonogram prac w terenie.

Ostatni z projektów „Dodatkowe polany ogniskowe”. Zgodnie z dokumentacją przetargową miejsca na ogniska (wraz z infrastrukturą towarzyszącą – wiata, stoły piknikowe, kosze na śmieci i odpady segregowane) mają powstać na działce znajdującej się pomiędzy ulicami Moczydłowską, Gminną i Ziemską, czyli na południowej polanie Górki Kazurki. Urząd tłumaczy, że dokładna lokalizacja została wskazana na podstawie analiz dokonanych przez Wydziały Ochrony Środowiska i Infrastruktury Dzielnicy.

Jak widać na wakacje nie udało się zrealizować żadnego projektu. Oby udało się przed zimą, bo projekty są bardzo ciekawe i wzbogacą ofertę rekreacyjną w tej niedoinwestowanej okolicy.

Hanna Wróbel, sekretarz IMU