niedziela, 30 kwiecień 2017 12:08

Mistrzyni aktorstwa

Napisane przez  Andrzej Rogiński

Teatr Polski należy do tych teatrów, do których warto chodzić. Cechuje go ciekawy repertuar oraz bardzo dobra gra aktorów. Świetnemu rzemiosłu towarzyszy błysk Melpomeny.

W niedzielę, 23 kwietnia, wpadliśmy na „Niezatańczone tango”. Syn (Dominik Łoś), który opróżnia pokój z mebli, ubrań i pamiątek, jest adresatem zwierzeń Matki (Grażyna Barszczewska). Monolog Matki zmusza widza do nieustannej uwagi, do przywoływania własnych wspomnień. Milczenie Syna porządkującego mieszkanie wraz z przywoływanymi słowami Matki tworzą atmosferę powodującą, że widz z zaciekawieniem słucha zwierzeń. „Jest jeszcze jeden bohater tej opowieści: tango, najważniejszy dla Matki taniec. Tango – to jej ucieczka od rzeczywistości, tango wzlotów, spełnień i niespełnień” – czytam na stronie Teatru Polskiego. Scenariusz spektaklu, na podstawie prozy Wiesława Myśliwskiego, przygotowała Grażyna Barszczewska.

Po spektaklu Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego wygłosił laudację na cześć Grażyny Barszczewskiej, która kończy 70 lat pracowitego życia. Na scenie przyjęła Nagrodę Specjalną Ministra Kultury oraz medal „Pro Masovia” od samorządu Mazowsza. Publiczność dziękowała za jej role.

- Jakie to uczucie usłyszeć całą widownię śpiewającą „Sto lat” w dzień obchodów 70-lecia?

Grażyna Barszczewska: - To wielka nagroda od środowiska. Nie tylko od osób spoza profesji, ale także od koleżanek i kolegów. To znaczy, że trud nie idzie na marne.

- Co dalej?

- Zaczynam próby kolejnej sztuki. Nie oglądam się za siebie.

- Co chce Pani przekazać warszawiakom?

- Mieszkam na południu miasta. Czuję ciepło sąsiadów i ciepło południa. Cenię sobie dobre z nimi kontakty.

Grażyna Barszczewska w swoim dorobku ma ponad 150 wiodących ról dramatycznych i komediowych w teatrze, filmie i telewizji. Także w Polskim Radiu. Występowała w kabarecie „Dudek”, na estradzie, z recitalami piosenek, nagrała płyty. Jest aktorką wszechstronną. Może zagrać każdą rolę. Perfekcyjnie przygotowuje się do każdego występu.

Urodziła się w Warszawie 1 maja 1947 r. Ukończyła PWST w Krakowie. Grała w wielu teatrach, ale Teatr Polski jest jej drugą rodziną. Związana jest z nim od 1983 r. Za osiągnięcia zawodowe była nagradzana, m.in. Wielkim Splendorem, Złotym Mikrofonem, tytułem Mistrza Mowy Polskiej, Krzyżem Oficerskim OOP. Doceniano ją też za działalność charytatywną. W 2009 r. została laureatem Nagrody Południa za pielęgnowanie kultury poprzez kreacje artystyczne i za działalność charytatywną.