sobota, 27 maj 2017 21:15

O cichociemnych na pikniku

Napisane przez 
O cichociemnych na pikniku Fot. Piotr Pieńkosz

Pokazy sprzętu wojskowego, gry terenowe, zawody strzeleckie i występy orkiestr wojskowych – to tylko część atrakcji przygotowanych dla mieszkańców Ursynowa w czasie pikniku pamięci dla cichociemnych. 20 maja br. odbyła się jego piąta edycja.

Uczestnicy wydarzenia mogli również dowiedzieć się, jak obecnie wygląda służba wojskowa oraz w jakich warunkach musieli walczyć bohaterowie w czasie drugiej wojny światowej. Największym zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych gości imprezy, cieszyły się pojazdy wojskowe, które można było obejrzeć z bliska, a nawet do nich wsiąść. W przerwach pomiędzy korzystaniem z kolejnych atrakcji można było poczęstować się tradycyjną żołnierską grochówką.

Robiący wrażenie rozmachem piknik militarno-historyczny, jak w czterech poprzednich latach, miał przybliżyć uczestnikom imprezy dzieje cichociemnych. Mogli więc spotkać się z ostatnim żyjącym cichociemnym, urodzonym w 1921 r. kpt. Aleksandrem Tarnawskim. W czasie drugiej wojny światowej przebywał w Szkocji i został zaangażowany w działania Armii Krajowej. W kwietniu 1944 r. został zrzucony na spadochronie w okolicach Warszawy wraz z innym cichociemnymi, by walczyć z okupantem na rzecz wolnej Polski.

Piknik odbył na przedpolu Góry Trzech Szczytów przy ul. rtm. Pileckiego w parku im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Miejsce to nosi taką nazwę od 2016 r., gdy nadała ją Rada m.st. Warszawy. – Jesteśmy dumni, że na Ursynowie jest miejsce, w którym możemy w sposób bardzo aktywny przekazywać najmłodszym i dorosłym naszą historię, uczyć patriotyzmu – mówi Łukasz Ciołko, wiceburmistrz dzielnicy ze stowarzyszenia Projekt Ursynów.

Tegorocznej edycji imprezy patronował prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda.

Piotr Pieńkosz

Blowjob