piątek, 02 czerwiec 2017 16:27

Mokotów Old RocknRoll Meeting

Napisane przez  Piotr Miks

XV Mokotów Old RocknRoll Meeting odbędzie się w środę, 7 czerwca o godzinie 18.00 w Centrum „Łowicka” przy ul. Łowickiej 21. Imprezę rozpoczniemy wernisażem wystawy fotografii „Big Bit i Rock” Zbigniewa Antoszewskiego, gitarzysty basowego warszawskiej grupy Tajfuny. O godzinie 18.30 rozpocznie się jubileuszowy koncert, którego gwiazdą będzie popularny piosenkarz Andrzej Rybiński - w latach siedemdziesiątych lider zespołu Andrzej i Eliza.

Poza tym na scenie Centrum „Łowicka” zobaczymy Aleksandra Nowackiego, założyciela formacji Homo Homini oraz zespoły; Zielono-Czarni, Marysia Głuchowska i Jacek Kępka Band, Rezonans, Big Stanley Band oraz Wehikuł Czasu. Zielono-Czarni, jak zwykle, zaprezentują się w pełnym dziesięcioosobowym składzie z wokalistami; Ewą Konarzewską, Ewą Skrzypek, Andrzejem Frajndtem i Piotrem Miksem. Całość programu poprowadzą Miłka Skalska i Sławomir Drygalski.

Pierwsza impreza z tego cyklu, nawiązująca do bigbitowego szaleństwa lat sześćdziesiątych, odbyła się w czerwcu 1996 roku. Od tego czasu na scenie Centrum „Łowicka” zaprezentowało się wielu wspaniałych muzyków i piosenkarzy. Mira Kubasińska, Katarzyna Sobczyk, Halina Frąckowiak,Wanda Kwietniewska, Stan Borys, Wojciech Gąssowski, Wojciech Korda, Tadeusz Woźniak, Marek Ałaszewski, Edward Hulewicz, Janusz Popławski (Niebiesko-Czarni), Maciej Cichoń (Luksemburg Combo) - to tylko największe gwiazdy naszych mokotowskich koncertów. Marek Karewicz, Marek Gaszyński i wcześniej Witold Pograniczny od samego początku pełnili rolę surowych cenzorów i patronów artystycznych. Sala widowiskowa zawsze pękała w szwach, tak że często część publiczności słuchała muzyki siedząc w ukwieconym ogrodzie. Dyrektor Katarzyna Hagmajer zaakceptowała propozycję wspólnego organizowania wspomnieniowych koncertów. Urząd Dzielnicy Mokotów i Stoart wspomagali finansowo, a warszawscy muzycy z chęcią i przyjemnością uczestniczyli w tych spotkaniach, nawiązujących do czasów naszej młodości. A dlaczego właśnie na Mokotowie? Bo to właśnie Mokotów był kolebką warszawskiego bigbitu. To w tej dzielnicy swoje kariery muzyczne zaczynali; Wojciech Gąssowki, Tadeusz Woźniak, Marek Ałaszewski, Tomasz Jaśkiewicz. Paweł Brodowski, Jan Goethel, Michał Krasicki i wielu innych. To tu powstały pierwsze zespoły: Chochoły, Pesymiści, Dzikusy i Kawalerowie. Mokotów i Klub Sezam były wtedy ważnym muzycznym miejscem na mapie stolicy. Patronat medialny zawsze był pełniony przez tygodnik „Południe” i „Jazz Forum”, a niepowtarzalna atmosferę zapewniała wspaniała publiczność.

Patronat nad tegoroczną imprezą pełni Burmistrz Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy - Bogdan Olesiński.  

Piotr Miks

Blowjob