czwartek, 08 czerwiec 2017 19:24

Ursynów świętuje 40-lecie

Napisane przez  Piotr Pieńkosz

W sobotę, 3 czerwca br. al. Komisji Edukacji Narodowej przeszła parada z okazji 40-lecia Ursynowa. W barwnym korowodzie wzięło udział ponad 3 tys. ursynowian.

Czterdzieste urodziny Ursynowa to znakomita okazja do wspólnego świętowania, zatem nie dziwi, że mieszkańcy ochoczo odpowiedzieli na zaproszenie burmistrza dzielnicy Roberta Kempy i nie tylko licznie przybyli na paradę, ale także dostosowali się do ustalonej konwencji. Barwne stylizacje uczestników nawiązywały najczęściej do czasów, w których Ursynów powstawał. Także muzyka płynąca z głośników miała przywołać wspomnienia lat 70 i 80-tych. Korowód zamykała Orkiestra Reprezentacyjna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Przykuwających wzrok uczestników parady było znacznie więcej. Dzieci, młodzież, dorośli i szczególnie seniorzy z dumą manifestowali swoją sympatię do Ursynowa. W efekcie całość przypominała roztańczone i rozśpiewane parady amerykańskie. Trudno się temu dziwić, skoro Julian Ursyn Niemcewicz, czyli patron Ursynowa, spędził kilka lat życia w Stanach Zjednoczonych, a nawet został amerykańskim obywatelem.

Po paradzie uczestnicy mogli skosztować jubileuszowego tortu o imponującej wadze 150 kg i długości 6 metrów. Nie był to jednak koniec niespodzianek. Kiedy zastępca burmistrza Ursynowa Łukasz Ciołko zachęcał zebranych do odśpiewania piosenki znanej z serialu „Czterdziestolatek”, chyba niewiele osób spodziewało się, że na scenie pojawi się sam Andrzej Rosiewicz. „Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień, na drugie tyle Ursynowie przygotuj się” – artysta dopasował słowa znanej piosenki do okazji, ale także wykonał kilka piosenek ze swojego repertuaru i dał się porwać atmosferze radosnego święta.

Wspólna zabawa z pewnością przyczyni się do integracji sąsiedzkiej i budowania lokalnego patriotyzmu. Świętując warto jednak pamiętać, że pierwsze lata nowo powstającego osiedla nie były usłane różami, a pionierom tamtych czasów, ich wyrzeczeniom i trudom zawdzięczamy wyjątkowy charakter i klimat współczesnego Ursynowa.

Sobotnia parada nie była ostatnią atrakcją związaną z obchodami 40-lecia Ursynowa.

– Przed nami, od 9 do 11 czerwca na Kopie Cwila, najdłuższe w historii Dni Ursynowa, a w czasie ich trwania atrakcje piknikowe dla najmłodszych i całych rodzin oraz wyjątkowe koncerty zespołów Bajm, T.Love, Golden Life i Feel, a także muzyków: Kamila Bednarka i Korteza – wskazuje Łukasz Ciołko, wiceburmistrz dzielnicy ze stowarzyszenia Projekt Ursynów. Dzielnica przygotowała atrakcje na całe lato: - Zapraszam na jubileuszowe potańcówki, których będzie aż siedem w różnych częściach Ursynowa, od parku Jana Pawła II aż po Zielony Ursynów. Do tego plenerowe koncerty i kino w klimacie nawiązującym do Ursynowa, czy też do czasów, w których Ursynów powstawał.

Piotr Pieńkosz

Blowjob