niedziela, 22 styczeń 2017 20:39

Biegać każdy może

Napisane przez  Władysław Adamski

Mimo zimowej scenerii w niedzielę 15 stycznia było na Bielanach gorąco. Nic dziwnego, emocje wzrastały z godziny na godzinę. Tego dnia rozegrano bowiem XXXIV Bieg Chomiczówki oraz XII Bieg o Puchar Bielan.

Uczestnicy mogli sprawdzić swoje siły na dwóch dystansach. W Pucharze Bielan, o który rywalizowało tysiąc uczestników było do przebiegnięcia 5 kilometrów. W mającym dłuższą tradycję Biegu Chomiczówki udział mogło wziąć 1500 zawodników. Trzykrotnie dłuższy był też dystans.

Chętnych do udziału w zmaganiach było więcej niż przewidywał limit. Na krótszym dystansie pobiec mógł każdy, kto miał więcej niż 12 lat. Na dłuższym warunkiem było ukończenie 16 lat. Górnej granicy wieku nie przewidziano. Zagwarantowano za to nagrody dla najstarszej zawodniczki i zawodnika. Otrzymali oni pamiątkowe statuetki. Innym z warunków było zmieszczenie się przez biegaczy w limicie czasu. Aby zostać sklasyfikowani zawodnicy musieli pokonać 5 kilometrów w czasie nie dłuższym niż 50 minut, a trasę 15 kilometrową w czasie nie przekraczającym 2,5 godziny. Jak się okazało, nie było z tym problemów.

Grzegorz Pietruczuk, zastępca burmistrza dzielnicy Bielany, biorący udział w zawodach regularnie od wielu lat, nie krył satysfakcji. – Impreza cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem – skomentował. – W zawodach startują zawodnicy trenujący regularnie, jak również miłośnicy biegania. Pojawiają się też nowe ekipy. W tym roku po raz pierwszy wystąpili na przykład biegacze zgłoszeni przez Stowarzyszenie „Razem dla Bielan” i poszło im całkiem dobrze - zauważył przeglądając wyniki.

Zwycięzcą Biegu o Puchar Bielan został Arkadiusz Gardzielewski z czasem 14.58. Bieg Chomiczówki wygrał natomiast Robert Głowala pokonując 15 kilometrów w czasie 48.24. Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe medale. Rozlosowano też upominki. Zawodnikom, którzy zajęli w klasyfikacji generalnej miejsca od 1 do 3, wręczono Puchary Burmistrza Dzielnicy Bielany. Były ponadto nagrody od sponsorów. Otrzymali je najlepsi zawodnicy i zawodniczki w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Jak widać po tegorocznej imprezie, bieganie na Bielanach staje się coraz popularniejsze. Styczeń nie odstrasza. Potwierdza to sposób, w jaki odpowiadali uczestnicy na pytanie, dlaczego biorą udział w styczniowych zawodach. Większość twierdziła, że nie ma lepszej recepty na zdrowie i sposobu na zimowe chłody niż bieganie.

Władysław Adamski