poniedziałek, 20 luty 2017 18:13

Pamięć i sport

Napisane przez  /W.A./

Ósmy rok z rzędu rozgrywany jest Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja. Z roku na rok turniej zyskuje na prestiżu. Z całej Europy przyjeżdża coraz więcej drużyn, aby walczyć o Puchar Komendanta Głównego Policji.

W tegorocznych zawodach wzięła udział rekordowa liczba drużyn. Obok 47 zespołów z Polski w turnieju uczestniczyło 11 drużyn zagranicznych. Przyjechały zespoły z Wielkiej Brytaniii, Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Izraela, Białorusi, Gruzji, Rosji, Ukrainy, Węgier i Rumunii oraz z Cypru. Z krajowego podwórka udział wzięły obok reprezentacji Komendy Głównej Policji również drużyny policyjne reprezentujące poszczególne województwa, Centralne Biuro Śledcze, ale także zespoły Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu i jednostki podległe MON. W zawodach wystartowało również 7 zespołów kobiecych. Tak duża liczba uczestników skłoniła organizatorów do rozegrania zawodów aż na czterech obiektach sportowych. W rezultacie areną rozgrywek stały się: hala DOSiR Praga Północ, hala CRS Bielany, hala Arena Ursynów i hala sportowa Zespołu Szkół nr 51 przy ulicy Staffa 3/5.

Warto zwrócić uwagę, że zawody te są nie tylko sportową rywalizacją o zaszczytne trofeum, lecz przede wszystkim wyrazem pamięci funkcjonariuszy i żołnierzy o tragicznie zmarłym koledze. Przypomnijmy, że Andrzej Struj będąc na urlopie podjął interwencję wobec pijanego mężczyzny. Chuliganowi przyszedł na pomoc drugi mężczyzna. Jeden ze sprawców zadał policjantowi kilka ciosów nożem. Funkcjonariusz zmarł dwie godziny później.

Pamięć o bohaterskiej postawie Andrzeja Struja dzięki temu turniejowi jednak nie słabnie. Na aspekt ten zwrócił uwagę Andrzej Kuczyński, koordynator Komendanta Głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo-rekreacyjnych: – Obok sportowego charakteru imprezy najważniejszym celem turnieju jest oddanie hołdu naszemu koledze. Wiąże się to z wątkiem społecznym tj. gromadzeniem środków, które w całości przekazywane są na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Następuje też zacieśnienie kontaktów międzynarodowych pomiędzy reprezentacjami, a w następstwie tego integracja formacji mundurowych.

W wymiarze sportowym najważniejsze były oczywiście turniejowe mecze. Uroczysta Gala otwarcia turnieju odbyła się 8 lutego w Arenie Ursynów. Od następnego dnia rozgrywano mecze. Po eliminacjach przystąpiono do decydującej fazy rozgrywek. Końcowe rozstrzygnięcia zapadły 10 lutego w Hali Centrum Rekreacyjno–Sportowego Bielany. Tam bowiem przy pełnej widowni rozegrano wszystkie mecze poczynając od 1/8 finału.

Ostatecznie po emocjonującym finale zwyciężyła drużyna Państwowej Straży Pożarnej z Łodzi pokonując 1:0 zespół z Białorusi. Warto dodać, że drużyna Białorusi to aktualny mistrz świata. Wśród kobiet nie mniej zacięcie o laur zwycięzcy walczyły zespoły Policji. Triumfowała drużyna Komendy Głównej Policji. Wygrała ona w finale 3:0 z zespołem Komendy Stołecznej.

Po meczu finałowym i wystąpieniu Jana Lacha, zastępcy komendanta głównego Policji rozpoczęła się ceremonia wręczania nagród. Do grona wręczających wyróżnienia przedstawicieli poszczególnych formacji mundurowych dołączyli m.in.: Andrzej Streylau, Grzegorz Pietruczuk, Teresa Jurczyńska – Owczarek, a także gospodyni obiektu dyrektor CRS Bielany Anna Szymczak – Gałkowska. Czołowe zespoły otrzymały puchary i medale. Były pamiątkowe fotografie i nagrody dla najlepszych zawodników.

- To niezwykle widowiskowa impreza – podsumował Grzegorz Pietruczuk, zastępca burmistrza dzielnicy Bielany. – Na najwyższe uznanie zasługuje jednak towarzyszące jej przesłanie. Przypomina ono jak wiele zawdzięczamy zaangażowanym w służbę policjantom i funkcjonariuszom innych służb.

/W.A./