poniedziałek, 20 maja

Ochota na budżet partycypacyjny

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marcin Kalicki

W ramach 5. edycji budżetu partycypacyjnego na Ochocie zgłoszono 104 projekty. W najbliższych dniach mieszkańcy będą mogli zapoznać się ze szczegółami pomysłów, aby później oddać głos na realizowane w 2019 roku projekty ulepszające funkcjonowanie dzielnicy.

Ochota została podzielona na cztery obszary: Rakowiec, Stara Ochota, Szczęśliwice oraz projekty ogólnodzielnicowe. Najmniej, tylko 12, zgłoszono w obszarze Stara Ochota. Mieszkańcy będą mogli zdecydować o tym, czy w tej części dzielnicy odbędzie się konkurs literacki w kategorii prozy i poezji, zakupione zostaną nowe gry planszowe dla biblioteki Przystanek Książka, powstaną drewniane altanki na Polu Mokotowskim, a może zostanie zmodernizowane boisko szkolne przy XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica przy ul. Nowowiejskiej 73a.

23 projekty mieszkańcy zgłosili w obszarze Szczęśliwice. Ochocianie chcą, aby doświetlić podwórka pomiędzy ulicami Grójecką i Skarżyńskiego, wybudować ogólnodostępne boisko wielofunkcyjne w parku Szczęśliwickim czy wyremontować chodnik na ul. Białobrzeskiej. – Zieleń na Ochocie jest niestety w złym stanie, jest bardzo zaniedbana i mało jest nowych nasadzeń, więc postanowiliśmy temu zjawisku przeciwdziałać. Zgłosiliśmy nasadzenie kilkudziesięciu metrów żywopłotu oraz nowych drzew przy blokach. Obecnie są tam gołe trawniki, które aż proszą się, żeby coś na nich posadzić. Nowe nasadzenia pozytywnie wpływają na zanieczyszczone powietrze, sprawiają, że człowiek czuje się lepiej w takim otoczeniu, a latem dają przyjemny cień i obniżają temperaturę w czasie upałów, utrudniając nagrzewanie się betonu – mówi Łukasz Gawryś, autor projektu „Kolorowa zieleń przy ul. Grójeckiej i Dickensa”.

Projekty ogólnodzielnicowe obejmują takie pomysły, jak spotkania z teatrem w parku Szczęśliwickim dla najmłodszych mieszkańców dzielnicy, spotkania z artystami tworzącymi w linorycie, drzeworycie, litografii, akwaforcie i miedziorycie czy też zorganizowanie międzypokoleniowej potańcówki przy skrzyżowaniu ulic Sąchockiej i Gorlickiej.

– „Zielony Plac Zawiszy” to projekt nawiązujący do dwóch innych moich pomysłów wybranych w budżecie partycypacyjnym, tj. „Zielonej Towarowej” i „Zielonej Grójeckiej”. Projekt ma na celu wprowadzenie większej liczby roślin wsadzonych wprost w gruncie w obrębie placu Zawiszy. Zarówno w centralnej części placu, gdzie znajdują się krzewy i okresowo sadzone rośliny jednoroczne, jak również na chodnikach wzdłuż budynków okalających plac. Na samym placu warto rozważyć posadzenie drzew, znacznie większej liczby krzewów sadzonych w formie żywopłotów, jak również bylin. W ramach projektu nowej zieleni warto także przewidzieć małą architekturę, zwłaszcza ławki – powiedział Grzegorz Walkiewicz, pomysłodawca projektu.

W obszarze Rakowiec zgłoszonych zostało aż czterdzieści projektów. Większość z nich dotyczy ochrony środowiska, kultury oraz komunikacji i inwestycji drogowych. Mieszkańcy będą mogli zdecydować m.in. o tym, czy powstanie bezpieczne przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ulic Mołdawskiej i Racławickiej, posadzone zostaną drzewa na wybranych terenach zielonych na Rakowcu lub wymieniona zostanie nawierzchnia chodników w parku Korotyńskiego.   

W 2019 roku na Ochocie w ramach budżetu partycypacyjnego będą mogły zostać zrealizowane projekty za łączną kwotę 2 717 230 zł.

Udostępnij

About Author