poniedziałek, 20 maja

W hołdzie wolności

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Anna Tomasik

Po latach niewoli, w 1918 roku Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapie Europy. W czerwcu 1989 roku odbyły się przełomowe wybory do Sejmu, zaś samorządowa reforma w 1990 roku otworzyła nowe możliwości zarządzania miastami i gminami. Dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce i w zjednoczonej Europie.
Obchody 100-lecia niepodległości i rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce stały się pretekstem do uroczystej sesji Rady Dzielnicy Śródmieście. 15 maja w Warszawskim Domu Technika NOT przy ulicy Czackiego tłumnie zjawili się mieszkańcy stolicy, władze dzielnicy Mokotów i Śródmieście, radni. Uroczystą sesje swoją obecnością zaszczycili prof. dr hab. Andrzej Piasecki i Rafał Trzaskowski, poseł na sejm VIII kadencji i wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Ludowej, ubiegający się o fotel prezydenta Warszawy.
– Chciałbym podziękować wszystkim państwu i mieszkańcom Warszawy, którzy znaleźli czas, by świętować dzisiaj z nami – powitał przybyłych na uroczystą sesję Marcin Rolnik, przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście, otwierając sesję. – Dzisiaj świętujemy wolność Polski odzyskaną przed ponad stu laty. Dzięki przemianom politycznym zainicjowanym przez ruch „Solidarności” z Lechem Wałęsą na czele dokończyliśmy jako naród dzieła naszych przodków. 28 lat temu odbudowujące się po okresie komunizmu polskie władze przywróciły autonomię i niezależną swobodę działania społecznościom lokalnym. Tchnęły nowe życie w małe ojczyzny. W ciągu tych lat poszerzamy i rozwijamy naszą wolność. Powołujemy rady osiedli, rady seniorów, rady młodzieżowe – przypomniał. Podkreślił też, władze Warszawy muszą pozostać otwarte na obywateli i wsłuchiwać się w ich głos.
– To ogromny zaszczyt, a przede wszystkim ogromna radość móc tu być dziś z państwem i świętować te piękne rocznice, jak odzyskanie niepodległości przez nasz kraj. Warta też wspominania jest rocznica wolnych wyborów samorządowych, które szczególnie nam, samorządowcom, są szczególnie bliskie, bo to przejaw tej wolności odzyskanej i realizowanej codziennie w praktyce. Jakże musiała być wielka euforia naszych przodków przed stu laty, kiedy wreszcie po długiej nocy niewoli nadeszła wreszcie tak długo wyczekiwana wolność, ta wywalczona wolność. Odkąd utraciliśmy wolność, niepodległość, ten samodzielny byt państwowy, nie ustawaliśmy w staraniach, by je przywrócić. Możemy wymieniać kolejne etapy tych starań, przypominać i mówić o insurekcji kościuszkowskiej, wielkiej kampanii napoleońskiej, powstaniu listopadowym i styczniowym, ale i o mniej znanych wydarzeniach z początku XX wieku. Nie czekaliśmy aż tę wolność nam ktoś inny przyniesie. Przelewali nasi przodkowie krew, bo wierzyli w pewną piękną ideę. A my tej pięknej idei jesteśmy beneficjentami – powiedział Krzysztof Czubaszek, burmistrz dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
– Obchodzimy w tym roku setną rocznicę odzyskania niepodległości, ale również rocznicę pierwszych wyborów samorządowych. Pamiętam, że zacząłem aktywność polityczną poprzez uczestnictwo w pierwszych w części wolnych wyborach w 1989 roku. Też w Śródmieściu. Działało tutaj biuro „Solidarności”, gdzie część moich kolegów licealistów i ja pomagaliśmy w organizacji tychże wyborów – powiedział poseł Rafał Trzaskowski. – Potem pracowałem w wielu instytucjach analitycznych. I zadawaliśmy sobie zawsze pytanie, również UE w parlamencie europejskim: jakim cudem Polsce udało się odnieść tak niebywały sukces przez te prawie już trzydzieści lat transformacji? Dlaczego nam się udało bardziej niż innym państwom, które były bogate, kiedy wychodziły z komunizmu? I odpowiedź była zawsze ta sama: samorząd. Ta mądrość, żeby oddać decyzje jak najbliżej obywateli, w także dotyczące funduszy europejskich. I to była ta niesłychanie istotna decyzja, która pomogła budować sukces Polski. Wszystkie analizy na to wskazują, że czym silniejszy i mocniejszy samorząd, czym decyzje podejmowane są bliżej obywateli, tym większy sukces takie państwo odniesie.
Na sali obecna była także Zofia Gordon, ps.„Iskra”, porucznik AK (na zdjęciu), działająca w Batalionie „Ruczaj”, Sanitariacie Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej „Bakcyl”, o której imieninach nie zapomniał burmistrz Śródmieścia, składając z mównicy solenizantce życzenia oraz wręczając ogromny bukiet kwiatów.
– Walczyliśmy mając piętnaście lat. Walczyliśmy o wolną Polskę i o honor Polaków. Tych Polaków, którzy zostali rozstrzelani i po których została tylko tablica. Zawsze gdziekolwiek jestem to proszę młodzież i ludzi zatrzymajcie się na sekundę przed ta tablicą. Nie ma grobu, nie ma nazwisk. Jest tylko tablica. I właśnie o ten honor tych Polaków walczyliśmy. Dumna jestem, że jestem Polką. Dumna jestem, że jestem żołnierzem AK, i że walczyłam w powstaniu warszawskim. Wszystkich serdecznie pozdrawiam i życzę z całego serca zdrowia, bo to jest najważniejsze – powiedziała solenizantka, za co nagrodzono ją owacyjnie brawami.
Na zakończenie uroczystej sesji prof. dr hab. Andrzej Piasecki wygłosił referat „Polski samorząd terytorialny na przełomie lat 1918-2018”.
Wieczór zwieńczył koncert „W hołdzie wolności”, który wypełniły znane i popularne do dzisiaj piosenki patriotyczne i wolnościowe, towarzyszące Polakom w walce o wolność i niepodległość. Nula Stankiewicz i Agnieszka Wilczyńska, dwie młode urocze wokalistki, przypomniały je w nowych, tym razem jazzowych aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego. Artystkom na scenie towarzyszyli: Janusz Strobel (gitara), Robert Majewski (trąbka), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław „Mały” Bartkowski (perkusja) i wspomniany Andrzej Jagodziński (fortepian, akordeon).

Udostępnij

About Author