poniedziałek, 15 lipca

Warszawiacy doczekali się

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Andrzej Rogiński

Skrzyżowanie ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, pod którym zbiegają się dwie linie metra, można określić jako pępek Warszawy. W promieniu kilkuset metrów znajduje się mnóstwo sklepów, instytucji kultury, hoteli, Pałac Kultury i Nauki. Pod względem liczby pasażerów stacja Świętokrzyska nieznacznie ustępuje sąsiedniej stacji Centrum. Po oddaniu do użytku właśnie budowanych pozostałych części II linii metra, będzie to najruchliwsze skrzyżowanie w mieście.

6 czerwca kultowy sklep spożywczy „Sezam” został otwarty na nowo w swym dawnym miejscu – jako część kompleksu biurowo-handlowego Centrum Marszałkowska.

Centrum Marszałkowska zaprasza ponadto do dwóch poziomów, o łącznej powierzchni 3 400 m kw. gdzie klienci znajdą  drogerię Natura, kwiaciarnię Aga Flowers, salon odzieżowy Eleganza, Inmedio, restaurację z rolkami sushi, salon kosmetyczno-fryzjerski, punkt z akcesoriami AGD. Dla wygody nabywców pasaż handlowy zlokalizowany na poziomie -1 połączony jest bezpośrednio z korytarzem do metra. Na parterze na klientów będzie czekał flagowy salon Orange.

6 czerwca nie tylko uroczyście otwarto sklep Sezam.  Zainaugurowano część handlowo-usługową Centrum Marszałkowska oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą Witolda Rowickiego, zaprojektowaną przez Andrzeja Pągowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich grafików. Witold Rowicki w 1950 r. zorganizował Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warszawskiej. Budynek Filharmonii ukończono w 1955 r. Z okazji inauguracji sezonu w nowej siedzibie 21 lutego Filharmonia została nazwana Narodową. Z zespołem tym związany był z trzyletnią przerwą do 1977 r. Był jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów. W styczniu 2005 r. Rada Warszawy nadała nazwę pasaż Witolda Rowickiego ciągowi pieszemu znajdującemu się pomiędzy ulicami Świętokrzyska i Moniuszki na tyłach Sezamu. Historię tę przypomniał prowadzący uroczystość Rafał Szczepański – wiceprezes Zarządu BBI Development SA. Następnie razem z Anną Tylkowską – prezes Zarządu „Społem” Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Śródmieście, Michałem Skotnickim – prezesem Zarządu BBI Development SA, grafikiem Andrzejem Pągowskim, Wojciechem Nowakiem – dyrektorem Filharmonii Narodowej odsłonił tablicę. Chwilę później, na moją prośbę, Andrzej Pągowski i Wojciech Nowak stanęli przy tej tablicy, co uwieczniłem na zdjęciu obok.

Pasaż Witolda Rowickiego zawdzięcza swą rewitalizację inwestorom Centrum Marszałkowska, tj. BBI Development i WSS „Społem” Śródmieście.

– Potrzeba było wyjątkowo dużej odwagi, żeby zrealizować skomplikowane przedsięwzięcie w tak ważnym dla Warszawy miejscu i tchnąć w nie nowe życie. Jestem dumna, że dzięki współpracy dwóch polskich firm – Społem WSS Śródmieście i BBI Development S.A. oddajemy do użytku naszą wizytówkę. W chwili otwarcia Sezamu w 1969 r. był to nasz najnowocześniejszy sklep. Obecnie również wkładamy wiele pracy, żeby spełnić wymagania współczesnych klientów. Nie mogliśmy wymarzyć sobie większego prezentu na przyszłoroczny jubileusz 150-lecia naszej Spółdzielni – powiedziała Anna Tylkowska, prezes Zarządu WSS „Społem” Śródmieście.

Ogromnym walorem nowego Sezamu jest bezpośrednie sąsiedztwo z krzyżującymi się w tym miejscu liniami metra. Jedno z wyjść stacji metra na poziomie – 1 prowadzi bezpośrednio do  Sezamu.

– Jesteśmy niezwykle usatysfakcjonowani efektami naszej wieloletniej pracy przy Centrum Marszałkowska. Udało nam się wykorzystać wszystkie zalety lokalizacji na skrzyżowaniu dwóch linii metra, a także otworzyć budynek na miasto i ludzi dzięki bogatej ofercie handlowo-usługowej, w której najważniejszą rolę odgrywa nowa odsłona kultowego Sezamu. Dzięki znakomitej lokalizacji i dogodnemu dojazdowi wszelkimi środkami komunikacji Centrum Marszałkowska szybko stanie nowym ulubionym miejscem na szybkie i komfortowe zakupy – stwierdził prezes Michał Skotnicki.

Centrum Marszałkowska jest budynkiem handlowo-usługowo-biurowym zintegrowanym ze stacją metra, jedynym u zbiegu dwóch linii metra, jedynym ze schodami ruchomymi prowadzącymi ze stacji w głąb budynku. Wdrożenie tego bezprecedensowego rozwiązania wymagało podpisania trójstronnego porozumienia pomiędzy inwestorem, miastem i Zarządem Transportu Miejskiego. Uzgodnienia projektu trwały rok i były poprzedzone długotrwałymi rozmowami z kilkunastoma podmiotami – z przedstawicielami miasta, ZTM, ZDM, BGN, Metrem Warszawskim, wykonawcą metra i z wieloma innymi. Ponadto jedno z wyjść ze stacji metra zostało przeniesione z chodnika w podcień Centrum Marszałkowska, co pozwoliło ocalić przejście dla pieszych oraz przystanek tramwajowy.

Generalnym wykonawcą budynku jest Korporacja Budowlana Doraco, która nie tylko realizuje swoje zadania zgodnie z harmonogramem budowy, ale także nie przekroczyła budżetu, co należy do rzadkości. Tak chwalił wykonawcę prezes Rafał Szczepański.

Projekt Nowego Sezamu wykonała pracownia Juvenes należąca do firmy BBI Development SA. Deweloper na podstawie umowy ze „Społem” WSS Śródmieście zajął się budową 10-kondygnacyjnego budynku Centrum Marszałkowska. Poza częścią handlowo-usługową

znajdą się w nim pomieszczenia biurowe o łącznej powierzchni prawie 17 000 m². Otwarcie tej części nastąpi jesienią 2018 r.

Wspólnikami spółki Zarządzanie Nowy Sezam są: BBI Development i „Społem” WSS Śródmieście, która zarządza całym Centrum Marszałkowska.

Fot. Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author