poniedziałek, 15 lipca

Mobilna wystawa o powstańcach warszawskich

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

63 dni – dokładnie przez tyle można obejrzeć mobilną wystawę dedykowaną powstańcom warszawskim. Od 1 sierpnia do 2 października niezwykła ekspozycja „Pamiętam – Pomagam” będzie ulokowana w wybranym autobusie linii 222, należącym do Miejskich Zakładów Autobusowych. W ten oryginalny sposób stołeczny przewoźnik miejski oraz Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego chcą uczcić 74. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i zachęcić do pomocy na rzecz powstańców.

– Decyzja o współpracy Miejskich Zakładów Autobusowych i Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zapadła niemal natychmiast. Fundacja, powstała w 2017 roku,  inicjuje działania, które z jednej strony pomagają godnie żyć bohaterom wojennym, z drugiej natomiast dbają o pamięć i nagrobki nieżyjących powstańców. MZA w Warszawie jako współorganizator wystawy użycza bezpłatnie przestrzeń w autobusie oraz monitory UrbanINFO.tV. Linia 222, w której znajduje się ekspozycja. To popularna trasa turystyczna, która przejeżdża przez takie miejsca jak Aleje Ujazdowskie, Trakt Królewski czy Stare Miasto. Wystawa będzie dostępna w autobusie przez 63 dni, czyli tyle, ile trwało powstanie – poinformowała Monika Sarnecka, dyrektor Fundacji – Miejskie Zakłady Autobusowe to firma kontynuująca niemal 100-letnią tradycję transportu autobusowego w Warszawie, który towarzyszył mieszkańcom stolicy również podczas burzliwych wydarzeń historycznych.

Promowanie inicjatyw społecznych jest nam wyjątkowo bliskie, a gdy dotyczą one pomocy osobom, które kształtowały historię naszego miasta, czujemy wręcz obywatelski obowiązek zaangażowania się w ten projekt. Jako największy przewoźnik transportu miejskiego w Polsce każdego roku obsługujemy ponad 450 mln pasażerów, którzy spędzają w autobusie od kilku do kilkudziesięciu minut. Przestrzeń pojazdu jest doskonałym sposobem dotarcia do ludzi z określonymi komunikatami – mówi Grzegorz Rogólski, Kierownik Działu Promocji i Reklamy MZA.

Wystawa „Pamiętam-Pomagam” przedstawia fotografie walk z powstania warszawskiego zestawione z aktualnymi zdjęciami ich uczestników. Grafiki zostały opatrzone krótkimi tekstami, zachęcającymi do wspierania działań Fundacji i kultywowania pamięci o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat. Ekspozycja została zaaranżowana tak, by podczas przejazdu wszyscy pasażerowie mieli możliwość zetknięcia się ze zdjęciami. Dodatkowym elementem jest 30-sekundowy pokaz slajdów wyświetlany na monitorach dostępnych w autobusach. Nagranie przygotowano na podstawie filmu, w którym Fundacja zachęca do włączenia się do pomocy na rzecz powstańców.

Przeglądając archiwalną dokumentację z powstania warszawskiego można zauważyć, że autobusy były wykorzystywane przez żołnierzy jako barykady.

– Dzisiaj po 74 latach historia wraca do autobusów. To właśnie w tych środkach transportu, którymi codziennie podróżuje tysiące pasażerów chcemy przypominać o tym, że współcześnie odpowiedzialność za pamięć o powstaniu i losy jego uczestników są w naszych rękach. Tę ideę zawarliśmy w krótkim, ale bardzo sugestywnym haśle „Pamiętam-Pomagam”. Wierzymy, że dzięki wystawie realizowanej we współpracy z MZA uda nam się przekonać ludzi do działania – podsumowuje Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Mobilna wystawa jest dostępna w autobusie linii 222 o numerze taborowym 1912, od 1 sierpnia do 2 października 2018 r. Więcej informacji o działalności Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego można znaleźć na stronie organizacji, pod adresem: www.fpbp.pl oraz w kanałach mediów społecznościowych
www.facebook.com/FundacjaPamieciPowstancow/?ref=br_rs

Z ostatniej chwili:

Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego zebrała ponad 73 tys. zł na renowację zabytkowego grobu, w którym spocznie generał Zbigniew Ścibor-Rylski obok swojej żony, bohaterki II wojny światowej, Zofii Rapp-Kochańskiej-Ścibor-Rylskiej ps. Marie Springer. Zbiórka prowadzona była od ponad 2 miesięcy w celu renowacji grobu żony generała.

Udostępnij

About Author