poniedziałek, 15 lipca

1 lutego 1925 przy Narbutta pierwsza audycja radiowa

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Piłsudski czytał „Bajkę o zielonej żabce”

„Tu Próbna Stacja Radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, fala 385 metrów” –  brzmiały pierwsze słowa wygłoszone przez inż. Romana Rudniewskiego,  dyrektora spółki PTR. W niedzielę 1 lutego 1925 r. o godz. 18.00 rozpoczęto codzienną emisję audycji radiowych w Polsce. Pierwszy program nadano ze studia przy ulicy Narbutta 29. Zaczęło się od komunikatów meteorologicznych.

3 maja tegoż roku, z okazji święta, przeprowadzono dwugodzinną transmisję z koncertu galowego, w którym udział wzięli m.in. Hanka Ordonówna, Fryderyk Jarossy, Jerzy Leszczyński i Aleksander Zelwerowicz. Miejsce PTR zajęła spółka Polskie Radio z koncesją zobowiązującą ją do budowy stacji nadawczych, przygotowania programu w zamian za uzyskanie części opłat z abonamentów.

W niedzielę, 18 kwietnia 1926 r. o godz. 17.00 spikerka Janina Sztompkówna powiedziała: „Halo, halo. Polskie Radio Warszawa, Fala 480 metrów”. W inauguracji wziął udział premier Aleksander Skrzyński.

W grudniu 1926 r. na Forcie Mokotowskim zakończono montaż radiostacji Warszawa II. Znajduje się on po południowej stronie ul. Racławickiej pomiędzy ulicami Płatowcową a Balonową.

W latach 1926-29 w radio wystąpił trzykrotnie Józef Piłsudski debiutując „Bajką o zielonej żabce”. W styczniu 1939 r. Polskie Radio mało już milionowego abonenta.

aro

Fot. Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author