sobota, 2 grudnia

Ballada o Felku Zdankiewiczu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Felek Zdankiewicz był chłopak morowy
Przyjechał na urlop sześciotygodniowy

Ojra, tarira ojra, tarira ojra, tarira, raz, dwa, trzy!”

Taki jest początek  „Ballady o Felku Zdankiewiczu”, którą napisał Stanisław Grzesiuk. Na mokotowskim osiedlu Sielce na scenę wyszedł Rafał Miastowski i zaśpiewał ją. Pan Rafał jest burmistrzem Mokotowa. Ludzie lubią, gdy osoby pełniące funkcje publiczne zachowują się jak jedni z nich. Burmistrzowi towarzyszyli Heniek Małolepszy oraz Orkiestra Ludwika Sarskiego.

19 i 20 września 2020 właśnie na Sielcach odbył się V Festiwal Grzesiuka. Zorganizował go Teatr BAZA oraz Partnerstwo dla Mokotowa „Moje Sielce” we współpracy z Urzędem Dzielnicy Mokotów.

Dlaczego sielczanie lubią Grzesiuka? Dlaczego powstały murale upamiętniające Stanisława Grzesiuka na budynkach przy ul. Puławskiej 143 i przy ul. Lubkowskiej 7/9? Dlaczego co roku organizowany jest festiwal Grzesiuka? „Pięć lat kacetu”, „Boso, ale w ostrogach”, „Na marginesie życia” to jego książki autobiograficzne rozchwytywane przez czytelników. Popularyzował przedwojenny folklor Warszawy i gwarę czerniakowską. Grał na bandzoli i mandolinie. Śpiewał takie piosenki jak „Czarna Mańka”, „Bujaj się Fela”, „Bal na Gnojnej”, „U cioci na imieninach”, Nie masz cwaniaka nad warszawiaka”. Dzieciństwo i młodość spędził na Czerniakowie, gwarowo określanego jako Dół. Rodzina Grzesiuków mieszkała na pierwszym piętrze nieistniejącej już kamienicy przy ul. Tatrzańskiej. Uczęszczał do szkół powszechnych przy ul. Chełmskiej i Czerniakowskiej. Po powrocie z obozu koncentracyjnego mieszkał przy Grottgera i przy Chocimskiej.

Na terenie parku Sieleckiego, podczas tegorocznego Festiwalu Grzesiuka, odbywały się rozmaite warsztaty i animacje dla dzieci. Odbył się także konkurs „Piosenki z ulicy”. Pierwsze miejsce zajęła „Muzykująca Rodzinka”, która wystąpi na przyszłorocznym festiwalu. Rozbrzmiewały piosenki znane i lubiane. Wystąpili m.in. Teściowa Śpiewa, Cyrk w Stolycy, Czessband, wspomniany wyżej Heniek Małolepszy z Orkiestrą Ludwika Sarskiego, Kapela Sztajer oraz Nicponie. Ponadto był spacer z przewodnikiem „Sielce Grzesiuka”. Teatr Baza wystawił spektakle dla dzieci „Bajkę o wróżce Matyldzie” oraz dla widzów starszych „Ferajnę” na podstawie prozy Stanisława Grzesiuka.

aro

Fot. J. Tercz

Udostępnij

About Author