poniedziałek, 15 lipca

Z mojego okna. Odcinek 4

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

12 marca. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy wskazał, by jak najszybciej rozpocząć rejestrację przybywających do Polski dzieci oraz stworzyć oficjalny system relokacji uchodźców na terenie całego kraju. Pozwoli to m.in. określić dokąd finalnie udają się osoby przybywające z Ukrainy i jakie są ich dalsze losy. Jako najlepszą platformę do organizacji takiego systemu wskazał Unię Europejską, która ma już w tym zakresie doświadczenie.

Zdaniem stołecznego urzędu miasta od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji do Polski z Ukrainy przybyło 1,6 mln osób. Ponad 350 tys. dotarło do Warszawy, większość z nich zdecydowała się tu zostać – to już 15 procent całej ludności miasta. Coraz częściej przybywający do stolicy potrzebują wsparcia z zewnątrz, nie mają tutaj rodziny ani przyjaciół. Dziś o nocleg w warszawskich punktach pyta już około 30 procent osób, jeszcze kilka dni temu było to 5-10 procent. W tej chwili w miejskich punktach noclegowych przebywa ponad 2 tysiące osób, w tym ponad 800 dzieci. Zapewniane jest też wsparcie medyczne i psychologiczne. Przygotowywane są warszawskie placówki oświatowe. Już teraz uczą się tam niemal 4 tysiące ukraińskich uczniów, a każdego dnia przybywa ich około tysiąca.

14 marca. Od początku wojny w Warszawie urodziło się dwanaścioro dzieci, których matki uciekły przed rosyjską inwazją.

W sobotę 12 marca Sejm przegłosował ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Już podpisał ją Prezydent RP. Większość przepisów dotyczących samorządów weszła w życie już 13 marca. Jednak przepisy art. 4, czyli właśnie te dotyczące powszechnej rejestracji obywateli Ukrainy, zaczną obowiązywać od środy 16 marca. Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy. Uchodźcy mogą także podjąć w Polsce pracę i uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej. Uczniowie i studenci mogą kontynuować naukę w polskich szkołach i uczelniach. Uchodźcom z Ukrainy przysługiwać też będzie pomoc finansowa. Zgodnie z ustawą dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

Liczba chętnych do pomocy wciąż rośnie. Mamy zarejestrowanych już 10 223 wolontariuszy – od poprzedniego dnia jest to wzrost o 600 osób. Mieszkańcy zgłosili do wykorzystania 4741 mieszkań lub pokoi – wzrost o ponad 100.

Przed miastem stoją ogromne wyzwania związane z przygotowaniem placówek edukacyjnych do zwiększonej liczby uczniów. W warszawskich szkołach i przedszkolach przybyło od wybuchu wojny 4562 dzieci z Ukrainy. Decyzją prezydenta Warszawy kwota przeznaczona na posiłki dla dzieci z Ukrainy w szkołach i przedszkolach wzrośnie z 1 do 3 mln zł.

Do warszawskich szkół i przedszkoli zostało już zapisanych ponad 6.000 dzieci uchodźców. Dla przykładu w Dzielnicy Śródmieście do przedszkoli, szkół podstawowych i średnich zapisano ponad 400 dzieci.

16 marca. Warszawscy urzędnicy zaczęli przyznawać numery PESEL goszczącym w stolicy Ukraińcom. Urząd Dzielnicy Ursynów założył, że dziennie obsłużyć będzie mógł 200 osób. Urząd pozyskał 13 urządzeń do pobierania odcisków palców.

16 marca. Zgodnie z zapowiedzią Echo Investment, zapowiedziana została rozbiórka blaszaka po Tesco, w miejscu którego ma powstać dom mieszkalny. Teraz Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Imielin”, udostępni blaszak przy ul. Dereniowej 8, po dawnym sklepie „Marcpol”. Zostanie tam uruchomiony punkt z odzieżą dla uchodźców. Uruchomienie punktu ma potrwać kilka dni.

16 marca. Urząd Pracy m.st. Warszawy otworzył Punkt Obsługi Obywateli Ukrainy. Znajduje się przy ul. Marszałkowskiej 77/79. Poszukujący pracy uchodźcy mogą się zarejestrować i szukać ofert także z pomocą tłumacza w języku ukraińskim.

W Warszawie od wybuchu wojny zatrzymało się ok. 300 tys. osób. Do szkół i przedszkoli przyjęto już 7 tysięcy dzieci.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zwróciła uwagę, że „dzięki ustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia. „Będą mogli oni starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce. Dodatkowo, aby złożyć wniosek uchodźca będzie musiał posiadać specjalny PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu”.

16 marca. Minionej doby wolontariusze i służby miejskie udzielili pomocy ponad 7,5 tys. osób. Do Warszawy dotarło 13 pociągów i 72 autobusy z uchodźcami. Do punktów noclegowych utworzonych przez miasto oraz przez wojewodę trafiło ponad 2,1 tys. osób. Liczba chętnych do pomocy wciąż rośnie. Za pośrednictwem miejskiego portalu ochotnicy.waw.pl zarejestrowało się ponad 10 tys. wolontariuszy. Mieszkańcy zgłaszają również mieszkania i pokoje dla uchodźców – przed ich udostępnieniem wszystkie z nich są weryfikowane przez pracowników urzędów dzielnic.

16 marca. Tramwaje Warszawskie rozpisały przetarg na projekt środkowego odcinka trasy tramwajowej do Wilanowa. Trasa ma prowadzić od skrzyżowania Grójeckiej, Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Banacha, przez ulice Banacha i Rostafińskich (południowym skrajem Pola Mokotowskiego) do skrzyżowania św. Boboli i Rakowieckiej.

17 marca. Renata Kaznowska, zastępca prezydenta Warszawy poinformowała, że w tej chwili w Warszawie jest ponad 7,5 tys. dzieci w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Codziennie do szkół przyjmowanych jest 800 – 1000 osób. Do stołecznych szpitali i punktów pomocy medycznej trafiło ponad pół tysiąca uchodźców. Do 16 marca urodziło się w szpitalach 13 dzieci.

17 marca. Do sąsiada z mojego bloku po południu przyjechała karetka pogotowia. Ratownicy medyczni powiedzieli, że jeżdżą non stop od rana. Muszą stale być w akcji ponieważ są na kontrakcie. Gdy padną ze zmęczenia ktoś musi ich zastąpić. Podczas dzisiejszych ich wyjazdów nie natrafili na ani jednego pacjenta poważnie chorego. Sąsiada odwiozą do szpitala, aby lekarz orzekł co się stało. Co oznacza krew w toalecie?

18 marca 1596 r., po pożarze  na Wawelu, król Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. Proces przenoszenia się króla wraz rodziną i dworem do Warszawy trwał do 24 maja 1609.

Foto: Olga Korotkowa/Jarosław Szewczenko

 

Udostępnij

About Author