poniedziałek, 15 lipca

Z mojego okna. Odcinek 6

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Z mojego okna. Odcinek 6

24 marca na placu Defilad, między dwoma teatrami – Dramatycznym i Studio – został namalowany napis ДЕТИ („dzieci”), odnoszący się do dramatycznych wydarzeń w ukraińskim Mariupolu, gdzie 16 marca został zbombardowany tamtejszy teatr. Ukrywało  się w nim około tysiąca osób, w tym setki dzieci. Napis ДЕТИ („dzieci”) pod Teatrem Dramatycznym w Mariupolu stał się symbolem barbarzyństwa, jakiego dokonały rosyjskie wojska w tym mieście. W geście solidarności taki napis powstał także w Warszawie, na Placu Defilad. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ludzie warszawskiej kultury zachęcają do podobnych akcji inne miasta w Polsce i na świecie.

28 marca. Od dzisiaj nie musimy już nosić maseczek. Jednak trzeba będzie je jeszcze zakładać udając się do szpitala, przychodni zdrowia czy apteki. Został także zniesiony obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. Osoby, które aktualnie na nich przebywają, obowiązane są dokończyć je na zasadach wcześniej obowiązujących. Obowiązek zasłaniania nosa i ust maseczką, odzieżą lub przyłbicą, na zewnątrz i w zamkniętych przestrzeniach, wprowadzono po raz pierwszy w Polsce 16 kwietnia 2020 r. Potem kilka razy go modyfikowano. Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia i nie ma COVID-19 – zaznaczył Adam Niedzielski, minister zdrowia: – Bądźmy odpowiedzialni, nośmy maseczki, gdy jest dużo ludzi, a jeśli czujemy się źle, zostańmy w domu.

30 marca. Krajowy Zjazd Delegatów Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej zwrócił się do rządu RP z apelem w sprawie działań pomocowych na rzecz osób przybywających z Ukrainy. Zjazd podziękował polskim obywatelom, którzy zadeklarowali noclegi i zapewnili wsparcie rzeczowe. Działania związane z pomocą nadal kredytowane są przez społeczności lokalne. Rząd deklarował pokryć realizację zadań podjętych przez jednostki samorządu terytorialnego. Samorząd nie otrzymał środków finansowych.

30 marca. Dzielnica Mokotów gości w szkołach blisko 2 000 dzieci. Najwięcej jest ich w  szkołach podstawowych prowadzonych przez samorząd Warszawy – 1239 osób. Dzieci w przedszkolach, zarówno publicznych, jak i prowadzonych przez inne niż stołeczne organy, jest 414. Do liceów przyjęto 193 Ukraińców i Ukrainki, w tym 11 w technikach. Uczniowie ci są włączani do istniejących klas. Każde potrzebujące dziecko ma zapewnione wyżywienie na terenie szkoły czy przedszkola. Wielu rodziców dodatkowo z własnej inicjatywy uiszcza dodatkowe wpłaty na obiady, z których jest pokrywane wyżywienie dla dzieci z Ukrainy. Dyrektorzy szkół i przedszkoli poszukują też nauczycieli znających język ukraiński. Umieszczają ogłoszenia na szkolnych i przedszkolnych stronach internetowych. Ofert pracy w jednostkach oświatowych można też szukać pod adresem https://edukacja-warszawa.pl/bankrezerwkadrowych/

30 marca. Podziękowanie darczyńcom. Rzecznik Urzędu Dzielnicy Mokotów: „Jesteśmy pod niesamowitym wrażeniem dobroczynności i ofiarności naszych mieszkanek i mieszkańców. Instytucje i podmioty gospodarcze także nas wspierają. W imieniu osób zakwaterowanych w punkcie pobytowym przy ul. Wołoskiej dziękujemy firmom: Trade Trans Combi,  Żabka Polska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Zakłady Obuwia Befado, Koło Gospodyń Wiejskich „Kwiat Jabłoni” w Annosławiu , Aquamo, Abc Biura.Pl, Essity Poland, Małgorzata Wójtowicz, Demico Jerzy Misiewicz, Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny, Leroy-Merlin, Neonet i Echo Investment.”

Wsparcie finansowe można przekazać na warszawskie rachunki do darowizn – jako odbiorcę przelewu należy wskazać Miasto Stołeczne Warszawa oraz adres: plac Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa. W tytule przelewu wpisać: „cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Rachunek bankowy prowadzony w PLN: PL 58 1030 1508 0000 0005 5000 0180 KOD SWIFT: CITIPLPX

Opr. aro

Udostępnij

About Author