wtorek, 5 listopada

Wybory Samorządowe 2024. Augustówka

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Od ostatnich wyborów w 2018 roku na naszym terenie Augustówki zmieniło się tylko kilka prywatnych posesji, na których wybudowano domy. Poza tym wciąż brak jest wszystkiego; gazu, kanalizacji, nowego wodociągu, dobrej nawierzchni drogi i co najważniejsze dla bezpieczeństwa  mieszkańców, pieszych brakuje chodników. Natężenie ruchu w ostatnich latach jest bardzo duże zwłaszcza w godzinach szczytu, jezdnia jest dziurawa i w deszczowe dni zalana wodą. Udręką dla pieszych jest pokonanie trasy naszymi ulicami do autobusu.

Również kierowcy są w tej sytuacji zestresowani bo nikt przecież nie chciałby zrobić komuś krzywdy na drodze. Brakuje również pasów do przejścia dla pieszych  przy ulicy Spiralnej i Tuzinowej. Tam jest naprawdę niebezpiecznie. Pomimo wielu pism wystosowanych przez mieszkańców do Urzędu sprawa nie została załatwiona.

Jesienią i zimą mieszkańcy nie mają możliwości wychodzenia z domów  na spacer na przykład z dziećmi. Jest to ważna kwestia bo poniekąd dotyczy zdrowia. Brak chodników i zły stan dróg skutecznie uniemożliwia wykonywanie tej czynności.

Radni  z Mokotowa odwiedzali nas, mieli pomóc ale niestety bez żadnych efektów. Czy naprawdę  nasza okolica jest spisana na straty?

Sądząc po ostatnim zagospodarowaniu planu przestrzennego, tak. Augustówka została podzielona na 3 części.  W planach jest zakaz budowy nowych domów, rozbudowy już istniejących budynków. Do ulicy Korzennej będzie można jeszcze coś zrobić, zbudować, Reszta okolicy nie ma na co liczyć. Po 2026 roku ma być wprowadzony plan, który nam na dobre utrudni życie.

W związku z wprowadzeniem obostrzeń dotyczących  likwidacji kopciuchów, wiele gospodarstw domowych znalazło się w trudnej sytuacji.  Grożą im kary za palenie w piecach, są ciągłe kontrole Straży Miejskiej ale nikt z Urzędu nie jest szczerze zainteresowany ochroną środowiska bo umowy na doprowadzenie gazu miejskiego były podpisywane z mieszkańcami w 2017 roku i w dalszym ciągu nie ma terminu ani też żadnej informacji na jakim etapie jest sprawa gazociągu.

Wszyscy mieszkańcy osiedla mają na swoich posesjach wybudowane szamba. W odległości  1 km znajduje się Oczyszczalnia Ścieków Południe. W tym temacie Urzędnicy również nie wykazują zainteresowania ochroną środowiska i nawet nie myślą o doprowadzeniu kanalizacji na Augustówkę. Jedynym dostępnym dla mieszkańców „luksusem” jest stary wodociąg, z którego mamy bardzo słabej jakości wodę.

Co do nawierzchni drogi i chodników, wszelki remont jest niemożliwy dopóki nie zostaną doprowadzone do osiedla wymienione powyżej media. Tak więc koło się zamyka.

Te postulaty przewijają się jak mantra przy każdych wyborach samorządowych, bez efektów.

Kolejnym ważnym dla tej okolicy tematem jest tragiczny stan ulicy Antoniewskiej. Nie przeszkadzało to wydać deweloperom pozwolenia na budowę nowego osiedla przy tej ulicy.

Żaneta Wnorowska

Najpilniejsze inwestycje do wykonania na terenie Augustówki:

  1. Większa skuteczność i zaangażowanie Polskiej Spółki Gazownictwa i urzędów w budowę przyłącza gazu miejskiego do osiedla.
  2. Budowa kanalizacji, która obiecywana od wielu lat, pomimo deklaracji przedstawiciela MPWiK w czerwcu 2017 roku, iż jej budowa zacznie się jeszcze w 2017 r. do dziś nie ruszyła z miejsca.
  3. Generalny remont, a lepiej całkowita przebudowa ulicy Antoniewskiej, do której przygotowano projekt wiele lat temu powinien być priorytetem.
  4. Budowa z poszerzeniem i poboczami dla pieszych głównego ciągu ulic Augustówki tj. Korzennej, Kobylańskiej i Spiralnej.
  5. Położenie nawierzchni na wszystkich ulicach przyległych, które od lat wciąż są drogami gruntowymi. /Zegarowa, Budzikowa, Mocna, i wiele innych, którym jeszcze nazw nie nadano/.
  6. Budowa oświetlenia na ulicy Spiralnej od strony ulicy Tuzinowej, na ulicy Budzikowej i Mocnej.
  7. Przebudowa oświetlenia ulic Kobylańskiej i Korzennej na lampy w technologii Led dające intensywne światło, w związku z narastającym ruchem samochodowym.
  8. Regularna i intensywna przycinka drzew przy przewodach elektrycznych i latarniach ulicznych wraz z wycinką starych i spróchniałych, przerastających nad ulicami i liniami energetycznymi.
  9. Dążenie do likwidacji uciążliwego dla mieszkańców składowiska śmieci na ulicy Zawodzie.
  10. Budowa i zagospodarowanie na wskazanym terenie bezpiecznego placu zabaw dla dzieci i boiska do gry w piłkę dla najmłodszych.
  11. Przedłużenie ulicy Zawodzie do ulicy Sytej i Bruzdowej w celu rozładowania ruchu na ulicach Augustówki i Siekierek a tym samym zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców powinno być traktowane jako inwestycja pilna.
  12. Zaangażowanie PGNiG do działania w zakresie utrzymania porządku zaniedbanego terenu wokół EC Siekierki.
  13. Zorganizowanie placu zabaw dla dzieci, boiska, siłowni plenerowej.

Żaneta Wnorowska, stowarzyszenie Mokotów dla wszystkich

Udostępnij

About Author