W Warszawie przy ul. Łowickiej 39A znajduje się jedna z nieruchomości określanych jako Willa Plus. Nieruchomość ta powinna być jak najszybciej odzyskana dla Skarbu Państwa.
Nieruchomość przy ul. Łowickiej 39A znajdowała się w zasobie Polskiego Holdingu Nieruchomości, spółki kontrolowanej przez Skarb Państwa i nadzorowanej przez Ministra Aktywów Państwowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej w okresie, gdy ministrem był Przemysław Czarnek, przekazało Fundacji Polska Wielki Projekt środki finansowe na zakup wspomnianej nieruchomości. Prawdopodobnie było to 5 mln zł. W 2014 r. PHN wyceniał nieruchomość na 6 mln zł, ale PHN postanowił sprzedać ja taniej pomimo wzrostu cen nieruchomości.
Jak informował TVN24, we wniosku, który Fundacja Polska Wielki Projekt miała złożyć do Ministerstwa Edukacji i Nauki, w skład jej „rady programowej” wejść mieli m.in.: wicepremier Piotr Gliński, europosłowie PiS Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko, dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia, publicysta Bronisław Wildstein, doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz, były szef MSZ Jacek Czaputowicz i mąż prezes TK Andrzej Przyłębski. W Willi Plus powstać miał Dom Trójmorza – centrum edukacyjne, zajmujące się promowaniem idei Trójmorza. Po 7. latach Fundacja mogłaby wykorzystać nieruchomość do dowolnych celów, a nawet sprzedać ją.
Ten modernistyczny budynek został zaprojektowany w okresie międzywojennym przez arch. Romualda Gutta. W 2009 został przeprowadzony gruntowny remont w oparciu o zalecenia konserwatora zabytków.
Teraz Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadza audyt nieruchomości z programu Willa Plus. Do końca kwietnia ma być zakończony. Spodziewamy się, że zostaną podjęte działania polegające na zwrocie nieruchomości i przekazaniu jej do Skarbu Państwa.
Większość warszawskich organizacji pozarządowych w większości nie posiada własnej siedziby stąd często rejestrowane są w mieszkaniach prywatnych. Skoro władze państwowe oraz władze Warszawy deklarują wsparcie dla ngo to warto willę przy Łowickiej 39A udostępnić tym organizacjom.
MOKOTÓW DLA WSZYSTKICH zwraca się do Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Finansów o przekazanie nieruchomości – po jej odzyskaniu – Miastu Warszawie ze wskazaniem na Dzielnicę Mokotów, która udostępniałaby ją organizacjom pozarządowym. Samorząd Mokotowa mógłby wyposażyć willę w urządzenia biurowe. Propozycję tę kierujemy także do Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego na Mokotowie.
Andrzej Rogiński, prezes stowarzyszenia MOKOTÓW DLA WSZYSTKICH
Andrzej Wersołowski, pełnomocnik wyborczy KW MOKOTÓW DLA WSZYSTKICH