poniedziałek, 15 lipca

Zlikwidujemy smog w rok lub dwa

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bezpartyjni Samorządowcy przedstawiają program antysmogowy dla Warszawy

 1. Autotrolejbusy to trolejbusy, które potrafią przejechać kilkadziesiąt kilometrów bez podłączenia pantografu do sieci zasilającej w prąd. Można je wprowadzić zamiast nowych linii tramwajowych i autobusów elektrycznych. Autotrolejbusy to nowość. Pierwsze dwa jeżdżą w Gdyni. Pojazdy te są tańsze w zakupie (inwestycji) oraz w eksploatacji. Są ekologiczne i elastyczne ruchowo – przejeżdżają 20-40 km bez sieci (na akumulatorach). Doładowują się podczas jazdy, a nie na postoju. Sieć kosztuje 30 razy mniej od sieci dla tramwajów, a jednostka transportowa jest o połowę tańsza od tramwaju i 40 % od elektrobusu.
 2. Darmowe parkingi Parkuj i Jedź poza miastem przy stacjach kolejowych i przystankach autobusowych na trasach dojazdowych.

Wielopoziomowe parkingi Parkuj i Jedź w mieście są 10 razy droższe i nie spełniają celu – zmniejszenia ruchu w mieście. Trzeba bowiem ograniczyć wjazd samochodów do miasta oraz korki na trasach dojazdowych i związane z tym emisje spalin, dając ofertę obsługi zamiennej wygodnym i tanim transportem publicznym (można tanio i wygodnie żyjąc zgodnie z ekologią).

 1. Ograniczyć wjazd do miasta, szczególnie do centrum samochodów o niskiej normie emisji Euro 0 do Euro 2 (starych), szczególnie z silnikami diesel, bo te emitują wielokrotnie więcej pyłu od benzynowych
 2. Podnieść opłaty za parkowanie w Śródmieściu, bo dziś system nie działa sprawnie – wszystko jest zapchane.
 3. Zweryfikować, komu przysługują darmowe karty parkingowe dla mieszkańców Śródmieścia, bo wydaje się ich więcej niż jest miejsc parkingowych.
 4. Zorganizować tanie lub darmowe parkingi komunalne tzw. przechowalnie samochodów poza centrum dla mieszkańców Śródmieścia.
 5. Należy wyeliminować biedę energetyczną.

Zmienić 75 % dotacji na 100 % dotacji w formie pożyczki, celem finansowania wymiany pieców węglowych na gazowe, szczególnie dla osób ubogich, bo te osoby nie mają 25 % na wkład własny. Nisko oprocentowana pożyczka zabezpieczona na hipotece będzie spłacana w momencie sprzedaży nieruchomości, bo jest to ulepszenie nieruchomości (dotacja nie jest zbyt etyczna).

 1. Wprowadzić nisko oprocentowane pożyczki na termomodernizację (ocieplenia) z ich spłatą w momencie sprzedaży nieruchomości (najtaniej jest oszczędzać, a przy okazji może być ładniej i czyściej). Niech obywatele wybiorą czy chcą 75 % dotacji, czy 100 % pożyczki.
 2. Wprowadzić dopłaty do zmiany spalania marnej jakości węgla na pelety, bo dają 20-30 razy mniejszą emisję pyłu i mniej emisji substancji szkodliwych (koszt 500 zł rocznie na mieszkanie 50 m2).

Wielu obywateli nie chce zamieniać pieców węglowych na gazowe, czy sieć ciepłowniczą, bo wtedy rosną koszty ogrzewania, a ich na to często nie stać.

Nie da się w Warszawie zlikwidować smogu przeznaczając na to w miejskim programie antysmogowym 1 mln 60 tys. zł w okresie 3 lat. Mamy 16 tys. pieców węglowych, czyli na jeden piec przypada 60 zł. Wnioski na zmianę pieców przez 2 lata złożyło ok. 350 osób.

 1. Ograniczyć spalanie śmieci przez kupowanie od ludzi dobrze posortowanych śmieci, szczególnie z tworzyw sztucznych. Wtedy nie będą ich palić.
 2. Pomóc zmienić w elektrociepłowniach warszawskich kotły węglowe na gazowe przez uchwalenie planów miejscowych dla gazociągów przesyłowych.

Do tego czasu zwiększyć współspalanie biomasy, w tym przez jej zgazowanie. (Ogrzewać gazem jest drożej, lecz zdrowiej).

Bogdan Żmijewski, Andrzej Rogiński

Udostępnij

About Author