poniedziałek, 15 lipca

Ursus

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wybory samorządowe 2018

Marcin Kalicki

Tylko trzy spośród pięciu komitetów wyborczych będą miały swoich reprezentantów w Radzie Dzielnicy. 23 radnych wybierano w czterech okręgach. Ursus jest jedną z niewielu dzielnic w Warszawie, gdzie wszystkie czołowe komitety ścigały się do końca o wygraną.

O zwycięstwo w dzielnicy, podobnie jak w poprzednich wyborach samorządowych, walczyły trzy podmioty. Próg wyborczy w Ursusie przekroczyły: Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Komitet Wyborczy Stowarzyszenie Obywatelskie w Ursusie oraz Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Co ciekawe Platforma Obywatelska i Nowoczesna uzyskała tylko 113 głosów więcej od lokalnego stowarzyszenia. Na Koalicję Obywatelską zagłosowało 8 922 mieszkańców dzielnicy, zaś na Stowarzyszenie Obywatelskie w Ursusie – 8 809. Trzeci z komitetów – Prawo i Sprawiedliwość zyskał przychylność 7 746 mieszkańców. Głosy te przekładają się kolejno na 8 mandatów dla PO i .N, 8 mandatów dla SOwU oraz 7 mandatów dla PiS.

Progu wyborczego nie przekroczyły Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz ’15 oraz Komitet Wyborczy Wyborców Jana Śpiewaka – Wygra Warszawa. Do Rady Dzielnicy nie dostało się kilkoro radnych mijającej kadencji m.in.: Jolanta Małgorzata Dąbek, Rafał Patryk Włodarczyk, Robert Rafał Faliszewski czy też Irena Anna Jarzębak.

Nowymi radnymi w Ursusie zostali: Aneta Wachnicka, Jacek Lesiak, Maciej Rafał Jakaczyński, Kazimierz Szczepan Markowski, Maria Małgorzata Miszkiewicz, Dawid Kacprzyk, Dariusz Pastor, Marianna Teresa Jaguścik z Koalicji Obywatelskiej; Wanda Kopcińska, Adam Chmielewski, Anna Kałużna, Wiesław Krzemień, Anna Hanna Lewandowska, Piotr Igor Adamus, Paweł Piotr Dilis oraz Kazimierz Sternik reprezentujący Stowarzyszenie Obywatelskie w Ursusie, a także Grzegorz Ryszard Puchalski, Matek Mucha, Stanisław Jasiński, Urszula Łucja Bodych, Łukasz Krzysztof Nejman, Dariusz Sławomir Grylak i Michał Krzysztof Osiński przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

Najwięcej głosów indywidualnie zdobyli: wiceburmistrz Wiesław Krzemień (1251 głosów) w okręgu nr 3 oraz Dariusz Pastor (1018) i Dariusz Sławomir Grylak (1018) w okręgu nr 4. Zarząd Dzielnicy, mimo że jeszcze nie wybrany, nie powinien znacząco się różnić od tego z mijającej kadencji, bowiem wszystko na to wskazuje, że w Ursusie będzie kontynuacja dotychczasowego porozumienia Platformy Obywatelskiej i Stowarzyszenia Obywatelskiego w Ursusie.

Udostępnij

About Author