wtorek, 23 kwietnia

Wianki popłyną Potokiem Służewskim

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Taka noc jest tylko jedna w roku. W niedzielę 23 czerwca Dolinka Służewiecka powróci do czasów tradycji słowiańskich, kiedy to nasi przodkowie witali lato w zapomniany już sposób. Na ten dzień Służewski Dom Kultury przygotował atrakcje w plenerze, m.in.: koncert folkowy z tradycyjnymi tańcami ludowymi, poszukiwanie kwiatu paproci, animacje dla dzieci czy warsztaty manualne. Start imprezy o godzinie 17.

Noc Świętojańska to potoczne określenie prastarych obrzędów najkrótszej nocy w roku. Niemała część zwyczajów jest związana z żywiołami wody i ognia, które miały pomóc człowiekowi połączyć się z naturą i oddać cześć jej żywiołami. Działo się tak za sprawą puszczania wianków, kąpieli w blasku księżyca czy tańców wokół wielkich ognisk.

Idealnym miejscem do przypomnienia tej tradycji jest Dolinka Służewiecka, wzdłuż której płynie potok otoczony mokradłami i dziką roślinnością. Dlatego też obchody przesilenia letniego w SDK będą przebiegać wyjątkowo intensywnie. Na pewno warto wybrać się na spacer szlakiem magicznych roślin, podczas którego będzie można przyjrzeć się kwiatom i ziołom dawniej wykorzystywanym do rytuałów świętojańskich. Część z nich jest stosowana do dziś jako afrodyzjaki lub dla zapewnienia ochrony domostw. Po spacerze warto poznać tajniki tańców ludowych i wysłuchać koncertu kapeli Kanka Franka. Dla rodzin z dziećmi zaproponowano spektakl “Legendy Wiślane” Teatru Baza. O zachodzie słońca planowane jest wypuszczenie na Potok Służewiecki zaplecionych wianków.

W przerwach między głównymi atrakcjami wieczoru można uczestniczyć w warsztatach czerpania papieru. Poza tym na uczestników czeka malowanie buziek, chodzenie po linie, wykuwanie z żelaza i dużo więcej. Zainteresowanych sitodrukiem i ceramiką przyciągnie wernisaż prac uczestników tych pracowni SDK.

Obchody Nocy Świętojańskiej są organizowane już od kilkunastu lat. Ciepłe letnie wieczory sprzyjają aktywnościom na świeżym powietrzu i zabawie w rodzinnym gronie, dlatego warto pielęgnować bliskość z naturą i tradycje naszych przodków. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Udostępnij

About Author