poniedziałek, 20 maja

Urodziny Służewskiego Domu Kultury

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Astrid Jarosławska

„Warszawa jest jak jej mieszkańcy i mieszkanki – otwarta, aktywna, wielokulturowa, nowoczesna. Ale siła naszego Miasta tkwi przede wszystkim w lokalności, gdzie kultura jest praktycznie na wyciągnięcie ręki […]. Takim wyjątkowym miejscem jest właśnie Służewski Dom Kultury […]. Tak właśnie Rafał Trzaskowski podziękował i pogratulował 15-tej rocznicy powołania instytucji, która jest dziś bez wątpienia jedną z najnowocześniejszych placówek kulturalnych w stolicy […]”.

8 września mieszkańcy osiedla Służew nad Dolinką (i nie tylko) spotkali się, by wspólnie potańczyć do muzyki na żywo czy uczestniczyć w pokazie iluzjonisty. W międzyczasie rodziny wspólnie poznawały historię i ciekawostki o SDK za sprawą familijnej gry terenowej, a foyer było wypełnione dziećmi na warsztatach cyrkowych. Wszystko to zostało zwieńczone klasycznym „sto lat”, tortem i osobistymi gratulacjami od Rafała Miastowskiego, burmistrza Dzielnicy Mokotów.

Choć 15 lat minęło nadzwyczaj szybko, nie zapominamy o naszych początkach – a te nie były łatwe. Zaczynaliśmy w 1991 roku, kiedy to na Służewie powstało stowarzyszenie gotowe działać na rzecz lokalnej społeczności. Stworzyć przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie, a służewscy artyści będą mogli rozwijać i prezentować swoją twórczość. Udało nam się „wywalczyć” teren przy ul. Bacha 15, a dokładnie przeznaczone do rozbiórki baraki dawnej stołówki, które pozostawili tu budowniczy metra… Dziś po barakach nie ma śladu, a wszyscy doczekaliśmy się siedziby na miarę XXI wieku.

Pracując na rzecz warszawiaków od niespełna trzydziestu lat widzimy jak istotnym elementem tożsamości miasta jest lokalna społeczność i kreowanie „mikro ojczyzn”. Miesięczny repertuar z bogatą ofertą spektakli, koncertów czy wykładów lub spotkań dyskusyjnych – to tylko niewielki fragment naszej działalności. Mając za priorytet integrację społeczną i rozwój poczucia odpowiedzialności za otaczające nas przestrzeń, SDK stał się wzorcowym przykładem wdrożenia działalności proekologicznej jako równie priorytetową, co regularne wydarzenia muzyczne czy filmowe. Oprócz koziarni, ogrodu społecznego czy pasiek, oddajemy w ręce mieszkańców Miejsce Aktywności Lokalnej  w saloniku literackim – przestrzeń do rozwoju mieszkańców według ich własnego pomysłu.

 

Jednak cały ten wysiłek spełzłby na niczym, gdyby nie mieszkańcy – ich zaangażowanie, pasja, ale i merytoryczne uwagi do naszej działalności.

Życzmy sobie kolejnych udanych lat i owocnej działalności. Aby lokalna społeczność zawsze dobrze i bezpiecznie się tu czuła, abyśmy nadal inspirowali się wzajemnie i czynili Służewski Dom Kultury jeszcze lepszym i piękniejszym!

Udostępnij

About Author