sobota, 2 grudnia

Miałeś chamie złoty róg…

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tomasz Urzykowski z „Gazety Wyborczej” w artykule „Ostał im się jeno głaz” nazwał bambulcem kamień stojący na dziedzińcu urzędów Wojewody Mazowieckie- go i Prezydenta Warszawy z tablicą poświęconą śp. Lechowi Kaczyńskiemu – prezydentowi Warszawy. To celowo bardzo chamskie sformułowanie.

Autor wprowadził w błąd opinię publiczną twierdząc, że obelisk ten jest nielegalny w kontekście prawa budowlanego i ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. To jest celowa manipulacja, bo nie wierzę, że Tomasz Urzykowski miał kłopoty z rozumem, że nie czytał lub nie zrozumiał przepisów. Uważa on, że na realizację obelisku była potrzebna zgoda konserwatora zabytków, bo teren wokół budynku Urzędu Miasta i Wojewody jest objęty ochroną konserwatorską. A to nieprawda. Do rejestru zabytków wpisano jedynie budynek i teren, ale tylko pod budynkiem. Dziennikarz w innych artykułach żądał, by na taki obelisk była zgoda na budowę, ale nie zauważył, że na małą archi- tekturę nie jest potrzebne nawet zgłoszenie.

Dziennikarz „Gazety Wyborczej” krytykuje też Wojewodę Mazowieckiego za remont podwórca, mimo iż Konserwator Zabytków projekt zaopiniował pozytywnie. W szczególności oskarża Wojewodę o bezprawne usunięcie drzew, bo bez zgody Konserwatora, a tu przecież nie była potrzebna taka zgoda, bo teren – przypominam – nie jest w rejestrze zabytków. Na koniec, chcąc złośliwie opisać projekt podwórca, posadzone krzewy na- zwał wątłymi krzaczkami bukszpanu, a nie zauważył szpalerów cisowych i grabowych. Ani słowa w artykule o odnowieniu pięknej elewacji i powiększeniu chłonności parkingu i że plac pojaśniał i stał się wytworny.

Tak jest, gdy dziennikarzem kierują emocje. Gubi wtedy rzetelność relacji i zdrowy rozsądek, czym naraża się na śmieszność wśród osób zorientowanych. Publikacja Tomasza Urzykowskiego, jak z tego wynika, miała zdyskredytować odnowę dziedzińca wraz ze znajdującym się na nim głazem z tablicą pamięci. Moim zdaniem to, czego na placu zabrakło, to wydzielenia innym kolorem kostki miejsc do parkowania i kil- ku drzew więcej, a te posadzone mogłyby być większe.

Udostępnij

About Author