poniedziałek, 20 maja

Bezpartyjni Samorządowcy

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

27 stycznia samorządowcy warszawscy przyłączyli się do ogólnopolskiego Ruchu Samorządowego Bezpartyjni. Podpisy w tej sprawie złożyli przedstawiciele kilkudziesięciu ugrupowań lokalnych ze wszystkich dzielnic w obecności zgromadzonych 250 osób. W podpisanym dokumencie czytamy m.in.: „My, niżej podpisani, jako bezpartyjni samorządowcy, lokalni społecznicy i aktywiści, opowiadamy się za autentycznym samorządem terytorialnym, w którym to mieszkańcy gminy, a nie partie polityczne, decydują o tym, jak będzie wyglądać i funkcjonować nasze najbliższe otoczenie”.

239 do Krasnowoli

29 stycznia została uruchomiona linia 239, która łączy centrum Ursynowa z Krasnowolą. Na ten moment mieszkańcy tej części Ursynowa czekali od 1951 roku, czyli od przyłączenia osiedla do Warszawy. Na trasie linii 239 obowiązują przystanki: Ursynów Płd. (pętla), metro Stokłosy, Dunikowskiego, Herbsta (Nż) – Tylko w kierunku Krasnowoli, Pięciolinii – Tylko w Kierunku Ursynowa Płd., Poleczki – Tylko w kierunku Ursynowa Płd., Taneczna (Nż), Samsonowska (Nż), Kondracka (Nż), Flamenco (Nż) oraz Krasnowola (Pętla).

Częstotliwość kursowania linii: 30 min., w godzinach szczytu: 20 min.

Karnawał w Ursusie

W sobotę, 10 lutego w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 382 nr przy ul. Konińskiej 2 odbędzie się drugi bal karnawałowy dla dzieci w Dzielnicy Ursus. Motywem przewodnim imprezy ponownie będzie magiczna kraina lodu. Wydarzenie potrwa w godzinach od 13.00 do 15.00. Mile widziane przebrania zarówno dzieci, jak i rodziców.

Metro na Woli

Próbny rozruch tarczy TBM Krystyna, która będzie drążyła tunel północny (czyli ten, w którym pociągi będą jeździły z Ronda Daszyńskiego w głąb Woli), planowany jest na 10 lutego, a rozpoczęcie jej pracy – 5 dni później.

Dojazd do Wola Parku

Kilkuset mieszkańców osiedla Koło domaga się umożliwienia wjazdu na teren Centrum Handlowego Wola Park od strony ul. Marynin. Wjazd umożliwiałaby specjalna karta dostępu wydawana mieszkańcom okolicznych osiedli. Mieszkańcy argumentują, że obecnie dojazd do sklepu oznacza pokonanie kilkunastu kilometrów przez sąsiednie Bemowo, dlatego postulują zamontowanie systemu kontroli dostępu i wydanie specjalnych przepustek dla zainteresowanych z okolicznych osiedli. Sfinansowanie tego projektu leżałoby po stronie Centrum Handlowego. Urząd Dzielnicy Wola analizuje możliwość wdrożenia takiego rozwiązania. Nie można dopuścić do powstania ogólnodostępnego tranzytu pomiędzy Bemowem i Wolą poprzez teren Centrum Handlowego Wola Park. To doprowadziłoby do paraliżu ulic na Kole.

Nie poślizgną się

Na wszystkich stacjach rozbudowywanej II linii metra wykonawcy zaplanowali kształtowanie ścieżek prowadzących dla osób niewidzących w odlewach prefabrykowanych zamontowanych bezpośrednio w posadzkach. Pasażerowie nie będą się ślizgać.

Duma Bielan

Mecz, na który wszyscy czekali, zgodnie z planem wypełnił tego dnia halę przy ul. Staffa, a zawodnicy zadbali o odpowiednią oprawę. Koszykarze Hutnika pokonali rezerwy Legii Warszawa 100:55.

Karta Mieszkańca

Posiadacze Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca korzystać będą z darmowych przejazdów wszystkimi liniami gminnej komunikacji („L”), których organizatorem jest gmina Piaseczno. Oprócz tego na nośniku Piaseczyńskiej Karty Mieszkańca będzie można zakodować bilet warszawskiego ZTM i używać jej tak, jak Warszawskiej Karty Miejskiej (WKM). Piaseczyńska Karta Mieszkańca stanowi formalnie uzgodniony z ZTM nośnik biletów długookresowych warszawskiej komunikacji miejskiej. Piaseczyńska karta ma również ułatwić korzystanie z miejscowej biblioteki gminnej, pełniąc jednocześnie funkcję karty bibliotecznej. Warunek jest jeden: Trzeba rozliczać podatek dochodowy w urzędzie skarbowym w Piasecznie.

Brydż

30 stycznia podsumowano XI Mistrzostwa Ursynowa w Brydżu Sportowym za 2017 r.

I miejsce zajął Andrzej Kondeja, II miejsce – Bogdan Szulejewski, III miejsce – Zbigniew Skibicki, a I miejsce wśród kobiet – Irena Chodorowska. Roman Krzemień okazał się  najlepszym spośród mieszkańców Ursynowa. Gratulował burmistrz Robert Kempa.

W Domu Kultury przy Kajakowej 12B (przy Puławskiej) odbywają się zajęcia w każdy poniedziałek i czwartek lutego w godzinach 14.30-16.30. Prowadzi Janusz Maliszewski.
Zgłoszenia na kurs dla początkujących przyjmuje Andrzej Reda: andrzejreda@onet.pl,  tel. 505 492 622.

Obrócenie pomnika

Pomnik Jazdy Polskiej zostanie obrócony tak, aby piesi i kierowcy widzieli twarze żołnierzy, a nie końskie podogonia.  Od 24 lat stoi na Polu Mokotowskim przy rondzie Jazdy Polskiej naprzeciwko Riviery.

Przybyło warszawiaków 

W ub. r. liczba mieszkańców Warszawy zwiększyła się. Wpływ na to miały rosnąca liczba urodzeń oraz wzrost zameldowań. 31 grudnia 2017 r. warszawskim meldunkiem, na pobyt stały, legitymowało się 1 630 777 osób. Oznacza to, że w minionym roku Warszawę jako swoje nowe lokum wybrało 1006 osób.

Najwięcej nowych mieszkańców zarejestrowała Białołęka. Wybrały ją 2922 osoby. Drugą najchętniej wybieraną dzielnicą był Wilanów. Tu liczba warszawiaków wzrosła o 2262, do 34 543 osób. Trzecie miejsce zajmuje Bemowo, gdzie przybyło 1183, teraz jest ich 115 549.

2033 osoby zrezygnowały z mieszkania w Śródmieściu – to największy spadek liczby mieszkańców dzielnicy odnotowany w stolicy. Spadki odnotowano również m.in. na Mokotowie, skąd wyprowadziło się 1595 warszawiaków, na Pradze-Północ – 1476 mieszkańców oraz na Ochocie, gdzie liczba mieszkańców spadła o 850 osób.

Najwięcej osób mieszka na Mokotowie – 201 238. Dlatego też znajdziemy tam najwięcej dzieci (w wieku od 0 do 7 lat) – 16 842 i największą liczbę nastolatków (w wieku od 13 do 18 lat) – 7716. Największą liczbę seniorów (mężczyzn powyżej 65 i kobiet powyżej 60 roku życia) spotkamy też na Mokotowie. Jest ich tam 57 612.

Udostępnij

About Author