poniedziałek, 20 maja

Mistrzowie Czytania

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W czwartek, 8 lutego w XLII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej przy ul. Madalińskiego z inicjatywy Danuty Stacharskiej, nauczyciela-bibliotekarza, odbył się I Międzyszkolny Konkurs Mistrzowie Czytania 2018 dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miał on na celu zachęcić uczniów do czytania oraz rozbudzić wyobraźnię i kreatywność.

W pierwszym etapie konkursu uczniowie mieli za zadanie przeczytać wcześniej już wybrane teksty literackie w ciągu trzech minut. Ocenie podlegały: płynność czytania, respektowanie znaków przystankowych, dykcja, interpretacja tekstu i ogólne wrażenie artystyczne. W drugim etapie uczniowie losowali spośród trzech tekstów jeden. Cztery minuty musiały wystarczyć im na przygotowanie, jednak na prezentację mieli nielimitowany czas.

Konkurs oceniany był przez komisję w składzie: prof. Krzysztof Biedrzycki – Uniwersytet Jagielloński, Małgorzata Karolina Piekarska – dziennikarka i pisarka, Hanna Lukowska – starszy kustosz, kierownik wypożyczalni nr 35.

Do rywalizacji przystąpiło 20 uczniów, którzy zaprezentowali wysoki i bardzo wyrównany poziom. Udało się jednak wyłonić zwycięzców. Wyniki: I miejsce: Ewelina Stec z Zespołu Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie, która zaprezentowała fragment „Chłopów” Władysława Reymonta, II miejsce ex aequo: Weronika Wołosecka z XXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego i Mikołaj Poruszek z XLII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej, III miejsce ex aequo: Monika Kazimierska z LXV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. J.Bema i Patrycja Roszczyk z X Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe.

Zdrowa i emocjonująca rywalizacja przyniesie zapewne owoce w postaci wzrostu czytelnictwa.

Zuzanna Madzio uczennica klasy 2C, LO im. Marii Konopnickiej

Udostępnij

About Author