wtorek, 23 kwietnia

Alinę Małachowską znają w Ursusie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

15 lutego w Ośrodku Kultury „Arsus” w Ursusie Alina Małachowska otrzymała uroczyście odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W imieniu ministra odznaczenie wręczyli Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik,  zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursus. Następnie odbył się koncert chóru „Viva Musica” pod batutą Aliny Małachowskiej.

Alina Malachovskaja, występująca pod rodowym nazwiskiem Małachowska jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Daugavpils (Łotwa) – nauczycielką gry na fortepianie, dyrygentem  chóralnym, nauczycielem muzyki. Obecnie pisze pracę doktorską o działalności chórów polonijnych na świecie na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Od 1994 r. brała aktywny udział w życiu polonijnym przy Związku Polaków na Łotwie (ZPnŁ „Promień”). W latach 1994–1997 dyrygowała chórem polonijnym „Promień” na Łotwie. Założyła młodzieżowy chór „Dyneburg”. W latach 1998-2000 pełniła przy Narodowym Centrum Kultury na Litwie funkcję kierownika muzycznego zespołu wokalnego „Barvinok”. W 2000 r. rozpoczęła współpracę z Teatrem Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego jako kierownik muzyczny. W roku 2003 założyła zespół wokalno-instrumentalny „Affection”.

Od roku 2010 pracuje w Artystycznym Domu Animacji – filii Domu Kultury „Włochy”, gdzie ma liczne grono utalentowanych uczniów: wśród nich laureatów ponad stu festiwali piosenki o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, wojewódzkim i lokalnym. Ona sama jest też laureatką

licznych festiwali piosenki.

W pełni jej zasługą jest cykl „Wspomnienia piosenek gwiazd polskiej estrady”, promujący utalentowaną młodzież i dzieci: W ramach tego projektu odbyły się koncerty zespołu „Dwa plus jeden” z udziałem Cezarego Szlązaka, – zespołu „Alibabki”, Haliny Kunickiej, Jerzego Połomskiego, Sławy Przybylskiej, Grażyny Łobaszewskiej. W latach 2015-2016 przygotowywała i prowadziła cykl koncertów „Muzyka Retro w Kolorowej” , w których udział wzięli: Izabela Trojanowska, Bohdan Łazuka, Grażyna Łobarzewska, Jacek Wójcicki, Andrzej Rybiński, Danuta Stankiewicz, Halina Kunicka, Andrzej Rosiewicz.

Od roku 2014 dyryguje chórem „Viva Musica” przy Towarzystwie Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Warszawie – Ursus Pod jej batutą chór został odznaczony w licznych konkursach i przeglądach.

Koncertowała, jako wokalistka w Polsce tak i w USA, Kanadzie, Czechach, Niemczech na Łotwie i Litwie. Jako kompozytorka ma już liczny zbór piosenek tekstami własnymi oraz Izabeli Zubko, Krzysztofa Chorzewskiego, Zdzisława Michała Kamińskiego.

25 lutego o godz. 18.00 w Okęckiej Sali Widowiskowej Domu Kultury „Włochy” przy ul. 1 Sierpnia 36a odbędzie się koncert „Flirty” w jej wykonaniu. Wstęp wolny.

Udostępnij

About Author