poniedziałek, 20 maja

Studenci pokazali, jak zmienić centrum Bemowa

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marcin Kalicki

Drastyczne ograniczenie ruchu samochodów w okolicach skrzyżowania ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej, kładka pieszo-rowerowa, która prowadziłaby do planowanej stacji metra C4 Powstańców Śląskich czy też likwidacja linii tramwajowej na ul. Górczewskiej – takie pomysły zgłosili studenci Politechniki Warszawskiej na zagospodarowanie ścisłego centrum Bemowa.

Budowa II linii metra na Bemowie może zmienić wygląd centrum dzielnicy. We współpracy z Katedrą Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego Politechniki Warszawskiej władze Bemowa przedłożyły mieszkańcom projekty do wyrażenia opinii na ich temat. Nowatorskie, ciekawe, ale i odważne rozwiązania pokazały, że studenci stołecznej uczelni zmieniliby wiele w okolicy kluczowego skrzyżowania w tej części Warszawy, czyli ulic Powstańców Śląskich i Górczewskiej.

Jakie pomysły mieli studenci? Woonerfy, czyli bezpieczne arterie łączące funkcje ulicy, parkingu i deptaku zaproponowali Michał Bylica oraz Hanna Kuta. Tak miałyby wyglądać ulice Konarskiego i Czumy. Pieszo-rowerowa aleja, jaką miałaby zostać ul. Górczewska, to pomysł Agnieszki Cudnej-Cyran i Karoliny Koniecznej. Studentki chciałby wprowadzić ograniczenie ruchu samochodów na dwóch kluczowych arteriach Bemowa i przeniesienie go na inne arterie, np. Pełczyńskiego, Konarskiego czy Klemensiewicza. Rozebranie linii tramwajowej wzdłuż ul. Górczewskiej po wybudowaniu metra na Chrzanowie zaproponowali natomiast Przemysław Chmielarski i Piotr Jabłoński. Chcieliby oni stworzyć przy skrzyżowaniu ulic Górczewskiej i Powstańców Śląskich wielki plac miejski w kształcie ronda.

– Żaden projekt nie zostanie zrealizowany. Konkurs miał na celu zaprezentowanie możliwości zagospodarowania terenu skrzyżowania – powiedziała Aleksandra Szorc z bemowskiego urzędu.

To, że władze dzielnicy następnej kadencji będą musiały pomyśleć, jak zagospodarować teren ścisłego centrum Bemowa po wybudowaniu II linii metra, jest pewne. Czy skorzystają one z któregoś z pomysłów zgłoszonych przez studentów Politechniki Warszawskiej okaże się najwcześniej w przyszłym roku.

Udostępnij

About Author