poniedziałek, 20 maja

Śmieci na Zielonym Ursynowie – teraz mamy szansę na zmianę

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niedługo ma wejść w życie nowa ustawa śmieciowa. Ten „śmierdzący problem” nie jest ulubionym tematem mieszkańców i rzadko gości na łamach gazet. Nie ma się czemu dziwić, kto by chciał rozmawiać o śmieciach? A jednak mimochodem, choćby podczas wyciągania koszy na śmieci lub odbieraniu nowych worków, słyszę narzekania na system odbioru odpadów. W tej chwili toczą się dyskusje nad treścią nowych przepisów. Warto się nad nimi zastanowić, a nawet zgłosić swoje uwagi do Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa. Gdy ustawa wejdzie w życie będzie na to za późno.

Żywo zainteresowana tym tematem, wybrałam się na spotkanie w Urzędzie Dzielnicy z udziałem odpowiedniego przedstawiciela urzędu miasta. Na zebraniu obecnych było kilku mieszkańców, którzy zgłaszali swoje uwagi – wszystkie zostały odnotowane. Ludzie starsi zwrócili uwagę, że terminy odbioru odpadów są dostępne tylko w Internecie, co dla nich jest dużym utrudnieniem. Powstał wniosek, aby raz na kwartał razem z workami można było otrzymać harmonogram w wersji papierowej.

Osobiście zwracałam się z prośbą o przywrócenie choć raz w tygodniu zbiórki plastików przez Stowarzyszenie „Niepełnosprawni dla Środowiska EKON”. Wszyscy sąsiedzi, z którymi rozmawiałam, byli zadowoleni z ich pracy, dzięki której nie odczuwało się nagromadzenia worków w domu. Zauważyłam, że przeciętny dom wytwarza ok. 3-4 worki z odpadami segregowanymi suchymi w miesiącu. Przez ten czas zalegają one w pomieszczeniach gospodarczych naszych domów. Często ich magazynowanie jest uciążliwe, zwłaszcza w przypadku niedużych posesji, których w naszym rejonie powstaje coraz więcej. Tymczasem Stowarzyszenie EKON przez wiele lat odbierało odpady segregowane z mieszkań i domów na terenie Ursynowa bezpłatnie i z dużą częstotliwością, dając przy tym prace osobom niepełnosprawnym. Obecnie przywrócono ich aktywność na Wysokim Ursynowie, choć w naszym obszarze są oni znaczniej bardziej potrzebni. Mieszkańcy bloków nie muszą przecież magazynować odpadów przez miesiąc w domu – zanoszą je do pojemników na odpady znajdujących się na osiedlu.

W ramach przygotowań do nowej ustawy dyskutuje się także o możliwości odbioru z domu opon oraz zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Obecnie na terenie dzielnicy Ursynów można bezpłatnie oddać taki sprzęt w dowolnej ilości w każdą sobotę od 10.00 do 14.00 na parkingu przy ul. Indiry Gandhi, przed kortem tenisowym sąsiadującym z LO im. L. Kossutha. Istnieje również możliwość bezpłatnego odbioru dużych elektrośmieci bezpośrednio z domu. Nie każdy mieszkaniec Zielonego Ursynowa zdecyduje się jednak jechać na Wysoki Ursynów, gdy do oddania ma np. radio. Takie rzeczy lądują często w odpadach zmieszanych. Gdyby jednak nawet drobne elektrośmieci były odbierane raz na jakiś czas wraz z innym rodzajem odpadów, liczba wyrzuconych w nieodpowiednie miejsce sprzętów znacznie by zmalała, co byłoby z pożytkiem nie tylko dla mieszkańców, ale również dla środowiska. Moim zdaniem dobrym pomysłem byłoby powiększenie repertuaru o zużyte farby i lakiery oraz inne preparaty chemiczne.

Zachęcam wszystkich mieszkańców Ursynowa do zastanowienia się nad tym tematem. Odbiór odpadów zapewne niezbyt często gości w Państwa myślach, jednak poprzez zgłoszenie uwag do urzędu miasta możemy sprawić, że będzie on sprawniejszy i bardziej dopasowany do naszych potrzeb. Swoje uwagi można zgłaszać do IMU pod adresem e-mail kontakt@imu.waw.pl  Stowarzyszenie zgromadzi Państwa propozycje i przekaże je do odpowiednich władz.

Elżbieta Piotrowska

Udostępnij

About Author