poniedziałek, 4 grudnia

Szkoła na Odolanach w 2020

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Marcin Kalicki

Jest już koncepcja architektoniczna długo wyczekiwanej szkoły podstawowej na Odolanach. Placówka oświatowa w tej części Woli to inwestycja, o której mieszkańcy mówią najczęściej. Podstawówka przy ul. Karlińskiego ma zostać wybudowana w ciągu najbliższych dwóch lat.

– Szkoła na Odolanach to długi i skomplikowany temat, o którym rozmawialiśmy z przedstawicielami Urzędu Dzielnicy od dawna zarówno na spotkaniach u nas na osiedlu, jak i w samym urzędzie. Wiemy, że są problemy z działkami w tej okolicy, ale chcemy, jako rodzice, by nasze dzieci miały szkołę w bliskiej odległości od domu, żeby nie musiały dojeżdżać autobusami. Ulice takie jak Jana Kazimierza czy Sowińskiego to prężnie rozwijające się arterie, na których z roku na rok przybywa ogromna liczba mieszkańców. Chcielibyśmy, aby podstawówka powstała u nas jak najszybciej – mówi Pani Aneta, mieszkanka ul. Jana Kazimierza.

Poza samym budynkiem nowej wolskiej placówki przy ul. Karlińskiego ma powstać również wielofunkcyjne boisko do gry w siatkówkę, koszykówkę piłkę nożną i piłkę ręczną oraz plac zabaw. – Placówka będzie liczyła dwadzieścia osiem pełnowymiarowych sal dydaktycznych dla szkoły podstawowej, m. in. pracownię fizyczną, chemiczną, biologiczną czy informatyczną, cztery sale dla oddziałów przedszkolnych oraz siedem mniejszych sal dydaktycznych do pracy w grupach, w tym trzy pracownie językowe – zapowiada Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. W szkole znajdować się będzie biblioteka z czytelnią multimedialną, świetlica z trzema salami, dwie stołówki oraz cztery gabinety specjalistyczne np. dla psychologa czy logopedy. Nowa placówka będzie także w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przy szkole ma powstać także duża sala gimnastyczna z salą fitness oraz miejscem dla sportów stołowych.

– Potrzebujemy pilnie pierwszej szkoły na Odolanach, cieszę się, że budowa wkrótce ruszy. W najbliższych latach sprawą priorytetową dla nas mieszkańców Odolan jest skuteczne pozyskanie przez miasto działek pod kolejne inwestycje publiczne – drugą szkołę, przedszkola, żłobki i parki. Zaplanowanie budowy drugiej szkoły będzie wymagać jak najszybszego pozyskania przez miasto działek od spółek Skarbu Państwa lub przygotowanie do inwestycji ostatniej dużej działki miejskiej – przy ul. Grodziskiej – apeluje Anna Kościelniak-Miądlicka, lokalna aktywistka.

Urzędnicy zadbali również o odpowiednie zabezpieczenie szkoły przed hałasem. – W trzykondygnacyjnym bloku głównym znajdować się będą klasy, których okna wychodzić będą na wschód i zachód. Dzięki takiemu rozwiązaniu zdecydowana większość pomieszczeń nie będzie narażona na potencjalny hałas od strony ul. Wolskiej. Dodatkowo planujemy nasadzenia na działkach znajdujących się po północnej stronie ul. Karlińskiego. Już zwróciłem się do Zarządu Dróg Miejskich oraz MPO o wskazywanie tych działek na nasadzenia zastępcze – powiedział burmistrz Strzałkowski. – To znakomita wiadomość. Budynek szkoły będzie w bliskiej odległości ul. Wolskiej. Wiosną czy latem ciężko byłoby się skupić dzieciom na nauce. Każdy pomysł, który może temu zapobiec jest dobry – mówi Hanna Barcińska, mieszkanka Woli.

Szkoła przy ul. Karlińskiego ma zostać oddana do użytku w 2020 r.

Udostępnij

About Author