Uroczysta Gala, podczas której uhonorowano osoby zaangażowane w rozwój i promocję dzielnicy oraz wkopanie Kapsuły Czasu na terenie Eko-Parku przy ul. Gierdziejewskiego to kolejne wydarzenia w Ursusie, które odbyły się z okazji 100-lecia odzyskania Nieodległości Polski. Uroczystości zorganizowane zostały 5 października 2018 r.
Wydarzenie rozpoczęło się wkopaniem Kapsuły Czasu, w której złożone zostały pamiątki związane z historią i tożsamością dzielnicy. W pojemniku umieszczono także przesłanie dla przyszłych pokoleń. W Kapsule znalazły swoje miejsce m.in. lista członków Zarządu i radnych kadencji 2014-2018 wraz ze zdjęciem, mapa dzielnicy, struktura oświaty w dzielnicy Ursus, projekt budżetu dzielnicy Ursus na rok 2019, publikacje książkowe i prasowe dzielnicy Ursus, kalendarz wydarzeń kulturalnych w 2018 roku. Materiały informacyjne, promocyjne oraz pamiątkowe przedmioty dostarczyli: Biblioteka Publiczna im. W. Grabskiego w Dzielnicy Ursus, Ośrodek Kultury „Arsus”, Stowarzyszenie Przymierze Rodzin i Klub Integracji Rodzino – Sąsiedzkiej, Klub Sportowy Ursus, szkoły i przedszkola z terenu naszej dzielnicy, Muzeum Harcerstwa, Stowarzyszenie Obywatelskie w Ursusie oraz radni i mieszkańcy.
Po uroczystości wkopania kapsuły na terenie EKO-parku, goście udali się do Ośrodka Kultury „Arsus”, gdzie odbyła się Gala, podczas której wyróżnionym osobom wręczono pamiątkowe medale i dyplomy za społeczne zaangażowanie oraz pracę na rzecz rozwoju i promocji dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. Wyróżnienia wręczali Urszula Kierzkowska, burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz zastępcy burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik. Uroczystość uświetnił koncert „Muzyka Polska – ku Wolności” prezentujący utwory polskich twórców, które na przestrzeni minionych lat podtrzymywały na duchu, mówiły o wolności, miłości, dostarczały głębokich przeżyć, a także przeciwstawiały się powojennemu obrazowi Polski. W koncercie wystąpili: Agnieszka Wilczyńska – śpiew, Anna Gadt – śpiew, Robert Majewski – trąbka, flugelhorn oraz Trio Michała Tokaja.
Zaproszeni goście mogli obejrzeć wystawę „Kobiety Niepodległości” przygotowaną specjalnie na tę uroczystość. Wystawa opowiadała o wybranych historiach kobiet, których działalność przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Zaprezentowane bohaterki to zarówno te powszechnie znane i docenione, jak i te szczególnie istotne z punktu widzenia lokalnej społeczności Ursusa. Wystawa od 22 października 2018 r. dostępna będzie na ogrodzeniu parku Hassów przy ul. Wojciechowskiego.
W uroczystościach uczestniczyli: Urszula Kierzkowska, burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy oraz zastępcy burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, Maria Łukaszewicz – radna m.st. Warszawy, radni Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy: Jolanta Dąbek, Irena Jarzębak, Wanda Kopcińska, Anna Lewandowska, Maria Miszkiewicz, Stanisław Dratkiewicz, Piotr Adamus i Grzegorz Puchalski.